Krajské zastupitelstvo tento týden zamítlo žádost města o dotaci 300.000 korun z fondu pro mimořádné události na likvidaci nebezpečných látek v této lokalitě. Lovosice budou o finanční příspěvek žádat znovu. Uvedla to starostka Lenka Lízlová (ČSSD).

„Postojem zastupitelstva jsme nemile překvapeni. Očekávali jsme, že dá na doporučení rady a dotaci nám schválí," uvedla starostka.

Lovosice se žádostí neuspěly už podruhé. Koncem dubna krajské zastupitelstvo zamítlo uvolnění 450.000 korun. Rozpočet na likvidaci nebezpečných látek, který zpracovala společnost Dekonta, přitom počítá s téměř půl milionem korun. Město souhlasilo se zvýšením vlastního podílu na nákladech na 200.000 korun, zbývajících 300.000 požadovaly nyní po kraji. „O finanční pomoc budeme krajský úřad žádat znovu," řekla Lízlová.

Lovosice už dříve požádaly Státní fond životního prostředí o dotaci milion korun na vytvoření analýzy rizik v areálu bývalé olejárny. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v areálu našly tuny rizikových laboratorních chemikálií, další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi a také malé množství radioaktivních látek. Měření v areálu loni v říjnu ukázala, že někdejší laboratoř ani studna podzemních vod radioaktivními látkami, které byly z areálu hned odstraněny, kontaminovány nebyly. Extrémně nebezpečné chemikálie jsou zajištěny, odčerpána byla i voda ze zatopeného sklepa.

ČIŽP zahájila několik správních řízení. Bývalému vlastníkovi areálu, firmě Aniveg, která je v insolvenci, uložila za nedodržování podmínek vydaných pro její působení (integrovaného povolení) pokutu 500.000 korun.

Dvojnásobnou pokutu dostal současný vlastník areálu, společnost Wowitra. „Milion korun představuje horní hranici sankce za takovéto porušení zákona o odpadech," uvedla ředitelka oblastního pracoviště ČIŽP v Ústí nad Labem Jana Moravcová s tím, že rozhodnutí už nabylo právní moci, protože ministerstvo životního prostředí odvolání firmy zamítlo.

Další správní řízení proti společnosti Wowitra inspekce vede kvůli porušení zákona o ochraně vod. „Tam je pokuta předmětem odvolacího řízení, takže nemůžu sdělit její výši," uvedla ředitelka ústeckého pracoviště ČIŽP.

Wowitra se dlouhodobě brání tím, že při nákupu o chemikáliích nevěděla. Podle jednatele firmy Clauda Dhieta by tak na ni neměla padnout finanční odpovědnost za jejich odstranění. ČIŽP má ale jiný názor. „Za látky odpovídá jejich majitel. Naše šetření prokázalo, že je to společnost Wowitra, což potvrdila i policie s tím, že k trestnému činu tam nedošlo," řekla Moravcová. Městu Lovosice tak podle ní sankce nehrozí.

Areál je nyní z velké části už zbourán, zůstat stát má jen jedna budova. Další plány s pozemkem v centru Lovosic nechce vedení společnosti zatím komentovat. Lokalita byla podle územního plánu určena k průmyslu, radnice nyní jedná o jeho změně.