Železniční stanice v Lovosicích se na dva dny, pátek 5. a sobotu 6. června, ocitne zpátky v 80. letech. Návštěvníci se mohou už nyní těšit na sobotní kyvadlové jízdy historickými vlaky, výstavu železničních vozidel nebo dokumentů z historie klubu a nejen to.

„Z Prahy Masarykova nádraží v sobotu v 8.14 do Lovosic vyjede protokolární retrorychlík. Proti němu v 8.45 z Lovosic přes Libochovice vyrazí motorový vlak. Křižovat se budou pod panoramatem Řípu ve stanici Straškov, kde bude fotozastávka, poté se oba vlaky vrátí do Lovosic," popsal začátek celé akce předseda Klubu železničních cestovatelů Lukáš Verner.

V Lovosicích poté naplno propuknou oslavy. Historické vlaky budou cestující vozit do Třebenic, Chotiměře, Litoměřic, ale i do Lovochemie nebo do Čížkovické cementárny. „V obou závodech cestujícím ale nebude umožněno vystoupit. Porozhlédnout se budou moct pouze z vlaku," doplnil Verner.

Všechny vlaky vyrazí z lovosické stanice vždy ve stejný čas (12.36, 14.36, 16.36). Zájemci o svezení si tak budou vybírat z pěti možných tras. Jízdné je zdarma.

HURVÍNEK. Vozidlo s označením M 131 přezdívané „Hurvínek“ bude rovněž k vidění na oslavách 30 let Klubu železničních cestovatelů v Lovosicích.

Program ovšem bude zajištěný i na samotném lovosickém nádraží. Na nástupišti 1a bude přistaven speciální kinematovlak, na 4. nástupišti si lidé budou moci zblízka prohlédnout vystavená historická vozidla, například Kredence (M 262), Hurvínky (M 131), Krokodýla (M 286) či lokomotivu Hektor (T 458), ale i přípojný barový vůz Bixovna nebo Bixeum. V nádražní restauraci bude po celý den otevřená výstava dokumentů z historie KŽC.

„V pátek rovněž slavnostně pokřtíme novou knihu 30 let KŽC, která mapuje historii klubu od jeho založení v roce 1985 po současnost a současně také nabízí přehled tří desítek našich vozidel," doplnil předseda KŽC Verner s tím, že knihu bude možné si na oslavách zakoupit.

Lovosické nádraží podle něj členové klubu pro oslavy zvolili právě proto, že od 80. let neprošlo zásadní rekonstrukcí a je prý tak stále trochu „retro". Před plánovanou modernizací tak poslouží jako vhodná kulisa.

„Troufám si říct, že vozy, které skupujeme zhruba od roku 2007, zatím nebyly takto pohromadě nikde k vidění. Na akci očekáváme až tisíc návštěvníků, lovosická stanice přitom bude v plném provozu, proto bych už dopředu apeloval, aby lidé rozhodně využívali podchody," uzavřel Lukáš Verner, který na Severočeský železniční den všechny milovníky železnice srdečně zve.