Už se staly jednoznačně největší přehlídkou vína v Čechách. A jeho milovníci i ze vzdálenějších regionů si jedinečnou akci ani po třinácté neopomněli zapsat do svého kalendáře. Ano, Vinařské Litoměřice jsou opět tady!

Letos později

Jejich pořadatel, Ortopedické centrum Ústí nad Labem, prodejní výstavu v Domě kultury a Gotickém hradě v Litoměřicích letos naplánoval o týden později oproti loňskému termínu, na 17. a 18. dubna. V pátek a v sobotu tak budou moci zájemci znovu ochutnat to nejlepší z produkce českých, moravských, ale také zahraničních vinařů. Po oba dny bude výstava přístupná od 10 do 19 hodin.

V pátek 17. dubna proběhne od 15 hodin slavnostní zahájení 13. ročníku Vinařských Litoměřic, od 16 do 16.45 předávání zlatých a stříbrných medailí ze soutěže, v 17 hodin se bude konat slavnostní ceremoniál, na němž se uskuteční předání cen za nejlepší vína.

Nabídku vinařů tradičně doplní v sobotu 18. dubna odpoledne lékařské přednášky renomovaných odborníků o účincích vína na lidský organizmus „Víno a zdraví". Od 14 do 16 hodin tak budou v kongresovém sále Gotického hradu hlavními tématy přednášky profesora Milana Šamánka a docentky Zuzany Urbanové šumivá vína a doktor Radim Uzel vysvětlí, jaký má víno vliv na sexuální emoce.

Víno a pokrmy

V sobotu bude také probíhat, a to po celý den, program „Víno a pokrmy". Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávky zaměřené na snoubení vín a potravin, výběr vhodných pokrmů a doporučená kombinace vín k těmto pokrmům.

Vinařské výstavě předcházela soutěž vín, která se uskutečnila v hotelu Koliba v areálu litoměřického výstaviště 30. a 31. března. Degustátoři ve třinácti pětičlenných odborných komisích hodnotili celkem 595 vzorků. Odborným garantem výstavy a soutěže je Cech českých vinařů a Vinařský fond ČR.

Championem 13. ročníku Vinařských Litoměřic bylo vyhlášeno Chardonnay 2014, pozdní sběr, ze Střední odborné školy vinařské Valtice.

Zemanova záštita

Toto a další v soutěži oceněná vína budou moci návštěvníci Vinařských Litoměřic 2015 také ochutnat. Mezi nimi například i zlaté medailisty Rulandské modré (Pinot noir) 2010, jakostní víno, a Tramín červený 2014, pozdní sběr z Klášterních vinných sklepů Litoměřice, jež jsou součástí Agrofruktu Kamýk.

Záštitu nad 13. ročníkem Vinařských Litoměřic převzal prezident České republiky Miloš Zeman, ministr zemědělství ČR, hejtman Ústeckého kraje a prezident Agrární komory ČR.

Champion výstavy získá Cenu prezidenta České republiky Prezidentský pohár.

Další informace o výstavě a soutěži naleznete na internetových stránkách vinarskelitomerice.netstranky.cz.