Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliardář Karel Komárek. Ten, který změní Jiráskovy sady

Litoměřice – Až se budete za dva roky procházet po parku v Litoměřicích, sedněte si na jednu z laviček. Tohle sezení totiž zaplatí čtvrtý nejbohatší Čech, který se poprvé s majetkem přes miliardu dolarů vyšvihl mezi světové miliardáře.

12.3.2013 6
SDÍLEJ:

1912Foto: archiv Oblastního muzea Litoměřice

Seznamte se s Karlem Komárkem, naftovým magnátem z Hodonína, který svůj byznys prostřednictvím skupiny KKCG řídí z americké Floridy, z domu severně od Palm Beach.

Karel KomárekByznysman, který získal loterijní společnost Sazka nebo vlastní cestovní kanceláře Fischer a Nev-Dama, si oblíbil poněkud neobvyklou formu charity. V roce 2005 založil Nadaci Proměny. Ta podporuje obnovu městských parků a zahrad u škol a školek. Komárek se svojí ženou Lenkou jsou zřizovatelé nadace, miliardář sám sedí i ve správní radě. Jeho společnosti jsou pak hlavními štědrými dárci, dávají do projektů dohromady přes 100 milionů korun.

„Pomoc Nadace Proměny je v rámci zdejšího neziskového sektoru výjimečná," říká Petra Hrubošová, manažerka komunikace nadace. Právě Proměny se podílejí na revitalizaci hlavního litoměřického parku.

Jiráskovy sady byly na konci roku 2010 vybrány pro grant ve výši 25 milionů korun, město se zúčastnilo poprvé a ihned vyhrálo. Od té doby nadace uspořádala veřejnou anketu, několik diskusí o proměně parku, vyhlásila architektonickou soutěž, uspořádala výstavu a debatu o vítězném návrhu s architektem nebo fotosoutěž.

Vizualizace budoucí podoby Jiráskových sadů.

Jak by Jiráskovy sady mohly v budoucnu vypadat

„Nadace nejprve připraví podmínky a metodiku, na jejichž základě mohou města 
o podporu žádat. Společně se žádostí města předkládají pro-jektový záměr, který popisuje hlavní cíl proměny konkrétního parku. Podané žádosti hodnotíme v rámci několika kol," nastiňuje práci nadace Hrubošová. „Jiráskovy sady jsou v pořadí čtvrtým projektem, který v tomto hodnocení uspěl a který se tak s pomocí nadace realizuje."

Za to, že se v Litoměřicích revitalizuje park za finanční podpory nadace, může i samotný Karel Komárek. Miliardář, který je podle žebříčku časopisu Forbes 1 342. nejbohatší muž na světě, se jako předseda správní rady nadace podílí na konečném rozhodnutí o vítězi grantové výzvy.

„Správní rada rozhoduje na základě doporučeného výběru projektů, který jí předkládá management nadace," vysvětluje Hrubošová. „Správní radu informujeme také o všech krocích, které následují v dalších několika letech, během nichž se projekt realizuje. Členové rady se dle možností rovněž účastní vybraných akcí, které na podporu projektu pořádáme."

Není tedy vyloučeno, že až se budou Jiráskovy sady slavnostně otevírat, miliardář Komárek bude v Litoměřicích přímo u toho.


Jiráskovy sady zblízka

Duch Jiráskových sadů v Litoměřicích bude zachován. „I po rekonstrukci zůstanou klidným místem k odpočinku a relaxaci pro všechny věkové kategorie," uvedla v roce 2011 Lenka Brožová z odboru životního prostředí města Litoměřice. „Celkový ráz parku by měl být zachován, lidé si nepřejí žádné radikální změny. Park ve své podobě, jak je dnes, občanům v podstatě vyhovuje, i když pochopitelně má slabá místa, která by měl tento projekt vyřešit," shrnula výsledek tehdejší diskuze Petra Hrubošová z Nadace Proměny. Revitalizační práce už začaly vloni na podzim kácením několika dřevin. Hlavní stavební práce proběhnou v letošním roce. Nový park by měl být otevřen v první polovině roku 2014.

Autor: Radek Pešout Ing.

12.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Nový kabát ZŠ Antonína Baráka.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Kapucínská ulička je roky zavřená. Teď by v ní mohli chodit turisté

Litoměřice - Místní podnikatel volá po zprůchodnění uličky v historickém centru Litoměřic. Radnice jeho návrh posuzuje.

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Litoměřicko, Podřipsko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Škody od vandalů na hřištích budou město stát až 100 tisíc

Lovosice - V Lovosicích vandalové ničí dětská hřiště opakovaně. Některé herní prvky budou raději nahrazeny jinými, které se nedají tolik poničit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení