Řinčení čertovských řetězů, milé úsměvy anděla a důstojně kráčející Mikuláš s plnovousem. Skupinky nadpozemských bytostí se v předvečer svátku svatého Mikuláše opět vydají do ulic měst a obcí a na návštěvy do rodin i na Litoměřicku. Tradice, jež má své kořeny ve středověku a je spojená s obdarováním dětí, letos připadne na neděli, někde se však organizované mikulášské akce uskuteční i dříve. Pokud se tedy nezmění protiepidemická opatření.

Do Mikuláše zbývají ještě zhruba tři týdny. Na letáčcích vyvěšených na frekventovaných místech ve městech nebo v příspěvcích na sociálních sítích se začínají objevovat avíza, která návštěvu Mikuláše, anděla a čerta nabízejí přímo v domácnostech na objednávku. To je i případ jedné z part, která své služby nabízí v Litoměřicích. Jak přiblížil jeden z jejích tří členů Ladislav Štefan, jsou za roky, kdy se za tradiční trojici přestrojují, už sehraní a zkušení. A přizpůsobit se museli také koronaviru.

„Všichni jsme očkovaní a před návštěvami se necháme pro jistotu i testovat. Takže se nás lidé po zdravotní stránce nemusejí bát,“ poznamenal Štefan, který neskrýval ani částku, kterou si za návštěvu a vystoupení v každé domácnosti řeknou. „Dělá to zhruba sedm stovek. Jsme dohromady tři a snažíme se k tomu přistupovat profesionálně, nejsme žádní čerti z ulice. Samozřejmostí jsou i naše vypracované kostýmy a připravené scénky,“ doplnil.

Objednávky se litoměřické mikulášské družině už začínají pomalu hromadit. Zatím jich mají necelých deset, počítají ale s tím, že jich bude mnohem více. Lidé se prý začínají ozývat až tak týden před samotným Mikulášem. Průběh každé návštěvy i míra čertovského strašení se podle Štefana odvíjí od věku dětí. „Když někdo zavolá a chce si nás objednat, tak se jako první ptám na věk dětí. Když řeknou, že mají třeba dvouleté dítě, přizpůsobujeme i chování čerta, který straší jen tak zlehka. Součástí našich kostýmů jsou i masky na obličej, které v těchto případech sundáváme, abychom ty nejmenší děti moc neděsili,“ popsal.

Kdo si mikulášskou partu nechce zvát přímo domů, může s dětmi vyrazit na organizované akce, které pořádají města nebo obce. Na Litoměřicku patří mezi oblíbené pekelníky, kteří na veřejnosti vystupují, Čerti ze Svařenic. Působí tu už 12 let. Lidé je letos postupně od konce listopadu do půlky prosince uvidí například v Doksanech, Píšťanech, Jenčicích, Drahobuzi nebo v Terezíně.

Počtem účinkujících i podobou kostýmů patří Svařeničtí spíše mezi takzvané Krampus čerty. Jak přiblížila jejich šéfka Jaroslava Šulcová, skupina Čertů ze Svařenic čítá dohromady 14 lidí a tak dělají spíše větší show venku nebo ve větších prostorách.

„I přes covid je zájem o naší produkci velký a žádné akce nám zatím nezrušili. Oproti předešlým rokům ale nebudeme nejspíš vystupovat v uzavřených prostorách, například na zimních stadionech,“ sdělila Šulcová, která celé skupině také ručně šije kostýmy. Členové si je obměňují každý rok. Časy vystoupení svařenických krampusáků trvají dvě až čtyři hodiny, záleží na tom, kolik se jich účastní diváků a zda například rozdávají dětem balíčky.

Netradiční mikulášskou akci pro děti řadu let připravuje divadelní soubor Pik-Art v Úštěku. Tamní nádvoří hradu a přilehlé fary se tu čerty bude hemžit v sobotu 4. prosince. Jan Táborský za Pik-Art potvrdil, že Mikulášská nadílka je letos také v plánu, jen s mírně upravenou organizací. „Místo vstupu z brány fary budou návštěvníci postupně přicházet přes hradní nádvoří, odkud projdou na nádvoří fary, kde bude peklo s čerty a opodál i nebe s Mikulášem a anděly. Bránou fary se bude naopak vycházet,“ popsal Táborský.