Zkušební provoz historicky první MHD v Lovosicích odstartoval letos na konci ledna. Po devíti měsících provozu autobus přepravil zhruba 25 tisíc cestujících, což je méně, než radnice původně odhadovala. Vzhledem k tomu, že je využíván z 30–35 procent, bude město požadovat aby dopravce zajišťoval MHD menším, úspornějším autobusem, s kapacitou do 25 lidí, u kterého by se cena za jeden kilometr pohybovala kolem 25 korun oproti stávajícím 32 korunám.

Město navíc hodlá zpoplatnit vjezd autobusů na autobusové nádraží a na vybrané zastávky, které stojí na pozemcích města, aby mohlo z těchto peněz pokrýt údržbu zastávek – osvětlení, zimní údržbu, vysypávání košů a podobně. Podle místostarosty Jana Jakuba by tak mohlo na poplatcích získat zhruba 600 až 800 tisíc korun ročně.

„Tím si troufám tvrdit, že by bylo financování městské hromadné dopravy v našich silách,“ říká Jakub.

Přestože zástupci radnice jednali s několika významnými lovosickými zaměstnavateli, finanční příspěvek na provoz MHD dosud přislíbili jen tři z nich – společnosti Lovochemie a Glanzstoff – Bohemia, každá 100 tisíc korun ročně, a společnost Lidl 150 tisíc korun. Jednání s dalšími zatím stále probíhají.
Město Lovosice začalo provozovat MHD v souvislosti s avizovaným zrušením rentgenu ve Pfanschmidtově vile, kterou chce přebudovat na muzeum. Pacientům hrozilo, že budou muset kvůli snímkování docházet až do zdravotnického zařízení u Lovochemie pěšky.

„Zřízením MHD chceme vyjít vstříc těm lidem, pro něž by bylo problémem překonávat pěšky tak velkou vzdálenost,“ vysvětlil tehdy místostarosta Jan Jakub.

Od září do října stoupl počet přepravených cestujících přibližně o 500 lidí, přičemž teprve na konci října došlo k reálnému zrušení rentgenu ve Pfanschmidtově vile. Radnice proto předpokládá, že počet cestujících MHD postupně vzroste.

„Zdarma jezdí děti do 6 let, senioři nad 70 let, kteří se prokáží průkazkou vydanou městským úřadem, a držitelé průkazů pro osoby se zdravotním a tělesným postižením. Pětikorunu zaplatí děti do 15 let,“ upřesnil Jiří Bouček, vedoucí odboru dopravy.

O tom, zda budou běžní cestující jezdit po Lovosicích i v příštím roce za desetikorunu, budou radní teprve jednat. Stejně tak o možné úpravě časů. Žádné autobusové zastávky by ale neměly být rušeny.