Stavba dvaapadesáti startovacích bytů bude v příštím roce největší investicí, která zároveň nejvíce zatíží rozpočet města Litoměřice. Ten, jako schodkový na svém posledním zasedání schválili zastupitelé.

Bydlení pro mladé rodiny vznikne přestavbou bývalého vojenského objektu v Jiříkových kasárnách, který dříve sloužil jako školící a ubytovací středisko. Projekt už dostal zelenou od stavebního úřadu. Začít stavět se má na začátku roku.

Energetický manažer města Jaroslav Klusák uvedl, že jde o ojedinělý projekt. „V plánu je instalace fotovoltaické elektrárny jak na střeše, tak na plášti budovy, renovace objektu v pasivním energetickém standardu, využití dešťové vody či napojení na akumulační systém a systém elektromobility,“ popsal Klusák. Bude se tak jednat o první veřejnou, energeticky aktivní budovu v České republice.

Hledáme nejhezčí vánoční strom Litoměřicka
VÁNOČNÍ ANKETA: Který strom z Litoměřicka a Roudnicka je nejkrásnější?

Náklady jsou vyčísleny na 150 milionů korun, padesát milionů pokryje dotace, kterou město získalo od státu. Zbytek bude hradit ze svého. Většinu formou úvěru ve výši 90 milionů. Právě to se při schvalování rozpočtu nelíbilo některým opozičním zastupitelům. Zastupitel Marek Kocánek (ANO) se společně se svými šesti stranickými kolegy zdržel hlasování.

„Běžné příjmy i výdaje na příští rok jsou dobře nastaveny. Stejně tak kapitálové výdaje. Úvěr 90 milionů ale zavazuje město na další roky, proto rozpočet nepodpoříme,“ řekl Kocánek.

Plánovaný termín dokončení projektu je už na konci roku 2020. Nové byty mají být k dispozici v roce 2021. Tak krátká doba výstavby se některým zastupitelům nezdála reálná.

Spuštění obřího tankeru na vodu ve Lhotce nad Labem
Spuštění tankeru na Labe uzavře cyklostezku ve Lhotce

Jan Hrkal (Zelení a Piráti) vyjádřil obavy, zda v případě nedodržení termínu dokončení stavby, nebude muset město padesátimilionovou dotaci státu vracet. „Smlouva je podepsaná a pokud nenastanou nějaké objektivní záležitosti, případné sankce za nedodržení nese firma,“ ujistil místostarosta Karel Krejza. Energetický manažer Jaroslav Klusák připustil, že vzhledem k charakteru stavby k prodlevám může dojít.

„Tuto variantu jsme zvážili a jednali se Státním fondem životního prostředí o případném prodloužení termínu realizace a bylo nám garantováno, že o ten projekt mají zájem a chtějí, aby se dokončil a jednání jsou otevřeni,“ doplnil Klusák.

Stavební práce začnou s příchodem nového roku. Velkou část objektu čeká demolice. Využity mají být jen obvodové zdi. Velké změny čeká i okolí domu, který je koncipován jako bezbariérový. Počítá se s výsadbou zeleně, vodní plochou a dětským hřištěm. Komu a za jakých podmínek město nové byty přidělí rozhodnout zastupitelé.

Vánoční koncert v Solanech na Lovosicku rozezvučel v neděli po padesáti letech opravené varhany. Dětský pěvecký sbor Granátek a Třebívlický smíšený pěvecký sbor dokázal naplnit kostel sv. Martina do posledního místečka. Příchozí se mohli zahřát svařeným v
OBRAZEM: V Solanech se po padesáti letech rozezněly varhany