Její tvůrci do Itálie povezou například skleněnou chmelovou šišku, ale i živý chmel ze Žatce, speciální vitráž zobrazující Portu Bohemicu z dílny v Lubenci, repliku křesla, na němž sedávala Casanova, z duchcovského zámku nebo tři série porcelánu z Dubí.

Granáty i džem
Litoměřicko zastoupí český granát a šperky, které Ulrice von Lewetzov jako důkaz své lásky údajně věnoval sám básník Goethe, odlitky dlaní slavných osobností z muzea Křišťálový dotek a nově i meruňkový džem z Třebenic.

„V tuto chvíli sice už víme, co všechno bude součástí expozice, ale řeší se složité logistické přesuny, abychom vyhověli přísným požadavkům pořadatelů," řekla k aktuálnímu stavu příprav mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

„Bereme to jako příležitost, jak se prezentovat v zahraničí. Hlavními návštěvníky Expa jsou turisté, kteří, jak doufáme, zatouží vidět Ústecký kraj na vlastní oči," dodala.

Vedle repliky granátových šperků baronky Ulriky budou součástí expozice i křišťálové odlitky rukou slavných osobností. Kterých konkrétně, sklář zatím neví.

„Odlitek dlaně Václava Havla je na výstavě od jejího zahájení. Další budou v expozici Ústeckého kraje, některé i na osahání, jiné ve vitríně. Pravděpodobně vezmu vystavit Ringo Starra, zpěvačku Anastaciu, osobnosti, které budou znát návštěvníci z celého světa," sdělil autor odlitků Jan Huňát.

Vzhledem k nedávnému úmrtí Sira Nicholase Wintona sklář zvažuje vystavení odlitku také jeho dlaně.

„Odlitek je to velmi zajímavý. Zdobí ho iniciály všech 669 dětí, které Sir Nicholas dokázal zachránit," popsal Alexandr Huňát, který se svým synem Janem muzeum Křišťálový dotek provozuje.

„Byl to velký muž, který zůstal velmi skromný, a to navzdory tomu, že udělal něco, co obdivuje celý svět. Jeho odlitek považujeme za velký unikát," doplnil Huňát starší.

Samotného ho mrzí, že jedinečné exponáty lidé ovšem aktuálně nemají kde obdivovat. „Stále jednáme o místu pro muzeum v Litoměřicích, už se to táhne rok. Nejprve nám město nabídlo prostory ve spodní části Dlouhé ulice, poté v gotickém dvojčeti. Z obojího ale sešlo," řekl Huňát.

Ovšem nejen hmat budou moci návštěvníci Expa zapojit do prohlídky krajské expozice. Na řadu přijde i chuť, a to při plánovaných ochutnávkách piva nebo již zmiňovaného meruňkového džemu z Třebenic.

„Ovocnářství a zpracovávání ovoce u nás má velkou tradici, dnes už však některé sady a pole leží ladem, ovoce se vyváží pryč nebo prodává u silnice. Už dlouho proto nosím v hlavě, že by bylo hezké znovu obrátit pozornost na Třebenicko jako na centrum ovocnářství. Při jednání s vedením kraje pak přišla řeč na meruňkové džemy a na to, že by nás na výstavě mohly reprezentovat," řekla k nápadu starostka Martina Patrovská.

Džem uvařený z meruněk sklizených letos pod Košťálovem bude určený pouze pro světovou výstavu. Do jeho výroby se přes léto zapojí hlavně místní. Odcestovat do Milána má rovných 500 skleniček.