Jak přiblížil správce areálu Jan Kotěra, nápad vzešel od roverů, tedy dospívajících skautů, kteří přišli s myšlenkou nabídnout jako pomoc právě ubytování. Do menší z budov, kde jsou k dispozici čtyři pokoje, společenský sál, společná kuchyňka a sociální zařízení, by se podle odhadu Jana Kotěry mohlo vejít deset až dvanáct lidí.

„Je to obyčejná turistická ubytovna, kde se delší čas příliš nového nedělalo. V každé z místností proto byly potřeba nějaké úpravy. V pokojích jsme měli naštěstí už hotové nové podhledy, vymalováno a nové podlahy. Navíc je to objekt, ve kterém se netopí, takže jsme do pokojů a sociálek museli sehnat alespoň elektrické přímotopy,“ popsal Kotěra s tím, že veškeré práce prováděli skauti svépomocí.

Nutné bylo sehnat nábytek a vybavení kuchyně a domácnosti. To se skautům podařilo i na základě výzvy, kdy jim dárci potřebné věci darovali. „Výrazně nám pomohl Nadační fond BigMat, díky kterému máme nové obkládačky a skříně, které nám zoufale chyběly,“ poznamenal Kotěra. V současné době ještě shání sedací soupravu a případně menší stolek.

Prostory chtějí mít skauti připravené do tohoto čtvrtka, poté je nabídnou prostřednictvím Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU). Vzhledem k tomu, že základna je na poměrně odlehlém místě, kam nezajíždí veřejná doprava, upozornili KACPU už dopředu, že ubytovna bude vhodná především pro lidi s vlastním autem.

Pomocnou ruku lidem prchajícím před válečným konfliktem, mezi kterými jsou hlavně ženy s dětmi, podali i skauti v Roudnici nad Labem. Tamní středisko Říp nabídlo dětem, které musely narychlo opustit své domovy, možnost účastnit se skautských schůzek, přičemž program je přizpůsobený podle věku dětí.

V kempu v Brozanech nad Ohří našly azyl ženy a děti z Ukrajiny.
Vaše svíčková je super. Ženy a děti z Ukrajiny našly azyl v brozanském kempu

„První zájemce jsme už zaznamenali,“ poznamenal roudnický skaut Aleš Zeman, který je zároveň předsedou krajské rady. V případě zájmu jsou podle něj připravení začlenit ukrajinské děti dlouhodobě.

„Do pomoci se skautské středisko Říp zapojilo už po začátku válečného konfliktu, kdy jsme společně s městem a hasiči organizovali sbírku humanitární pomoci, například spacáků, která se následně odvážela na hranice Ukrajiny,“ připomněl Zeman.