Uvedl to šéf akce Vlastimil Dvořák na pátečním zasedání přípravného výboru. Ten je složen z pořadatelů a zástupců spolupracujících organizací. Své zastoupení tu má také Deník, který je hlavním mediálním partnerem akce.

Letošní Memorial se uskuteční 27. a 28. června. Hlavním tématem bude vzpomínka na konec II. světové války před 70 lety. Slavnostní pojetí akce by měl poznat každý návštěvník. Ústecký kraj například zajistí moderní tribunu pro diváky, jak potvrdil krajský radní Jan Szánto.

Pořadatelé pozvou také válečné veterány. Výročí 70 let od konce války bude přizpůsoben letecký program. „Pozveme letouny Spitfire, Messerschmitt Bf109, Mustang, Jak, bombardér B-25 Mitchell a řadu dalších," prozradil Lukas Wünsch, další člen přípravného výboru. Diváci se mohou těšit také na Dakotu, proudový Vampire, nebo dvojplošníky Bücker. „Počítáme také s kompletním vystoupením Redbull týmu," dodal Lukas Wünsch.

Na své si ale přijdou i obdivovatelé moderních strojů. „Představit by se tu měla Armáda České republiky se vším, co má. Diváci uvidí bojové vrtulníky, stíhačky L159 i JAS39 Gripen," doplnil Vlastimil Dvořák.

Na nebi v Roudnici by během akce měla být k vidění také řada leteckých akrobatů. Přilétnout by měl i Martin Šonka, akrobatické číslo předvedou parašutisté nebo piloti bezmotorových kluzáků.

Ke komfortu návštěvníků bude sloužit také nové parkoviště v těsném sousedství letiště.

„Memorial air show byl pro diváky vždy velmi atraktivní díky tomu, že všechna letadla mají před sebou, nejsou někde v dáli, ale vše je kolem nich. V tom budeme i nadále pokračovat a především bych chtěl ujistit, že i když bude všude pršet, u nás ne. Ještě nikdy na Memorial nepršelo, tak se nebojte a doražte," vzkazuje Vlastimil Dvořák.

Záštitu nad akcí převzal například prezident ČR Miloš Zeman nebo starosta Roudnice Vladimír Urban.