Už v září by tak mohli umístit 19 dětí, pro které zatím nemají ve stávající školce místa. „S návrhem jsme přišli kvůli tomu, že školka kapacitně nestačí,“ potvrzuje záměr přednesený na nedávném zastupitelstvu starosta Václav Kovařík s tím, že obec hledá přechodné řešení na dobu tří čtyř let, než by se podařilo sehnat a upravit nějaký stálý objekt.

Buňky byly v Křešicích nouzovým obydlím pro ty, kteří měli po povodních v roce 2002 své domky zatopené a poškozené. „Dostali jsme je k tomuto účelu darem. Teď už je samozřejmě nepotřebujeme, a tak nás napadlo, že právě z nich bychom mohli provizorní mateřinku sestavit. Inspirovaly nás k tomu zkušenosti z jiných míst, kde takto řešili obdobný problém. Školka by byla umístěna v areálu stávající mateřské a základní školy a mohla by být sestavena až z desíti buněk.“

Před povodněmi měla školka v Křešicích tři oddělení se 75 místy. Teď má dvě oddělení a 28 dětí. „Máme výjimku, protože podle legislativy může mít jednotřídka jen 24 dětí. Od září se sedm míst uvolní, ale při nedávném zápisu jsme zapsali 26 dětí, což znamená, že jsme museli odmítnout 19 dětí. Mobilní školka by pomohla. Ovšem ideální by bylo, kdyby měla 24 dětí, protože na tento počet můžeme dostat dva plné úvazky pro učitelky a jeden pro uklízečku,“ vypočítává vedoucí učitelka křešické MŠ Zdeňka Báchorová. Starosta Václav Kovařík ještě poznamenává, že pokud by Křešičtí záležitost neřešili, mohl by podle odhadů počet neumístěných dětí v příštím roce stoupnout na 22 a v roce 2013 dokonce na 35.

Otázkou, kterou bude v mobilní mateřince nutné řešit, je stravování dětí. Ve škole je kuchyně s jídelnou, která by ale pro další děti nestačila a tak by se strava musela odtud do školky dovážet. K těm účelům bude nutné uzpůsobit prostory a vytvořit kuchyňský kout. „Přísným hygienickým normám musí samozřejmě odpovídat i prostor pro spaní dětí a ukládání lehátek. Ve stávající školce je pro tyto účely herna, kam před spaním lehátka přinášíme,“ dodává Zdeňka Báchorová. Pokud se vše podaří, mohla by mobilní mateřská škola v Křešicích fungovat už od tohoto září.

Miroslav Zimmer