Občanské sdružení Polabské děti, za podpory Komunitní nadace euroregionu Labe, Nadačního fondu Kalich a dalších sponzorů, zde už podruhé s velkým úspěchem uspořádalo nefalšovaný Masopust.

„Je tu přibližně 160 lidí, kteří postupně přicházejí a odcházejí. Nejsou to pouze místní, ale i z okolních vesnic, jako jsou Žalhostice, Velké Žernoseky, Sebuzín, ale také z Litoměřic a Ústí nad Labem. Rozesílali jsme pozvánky, ošetřena byla i inzerce, takže se tu sešlo opravdu hodně lidí, a jsou tu i tací, co jezdí do Libochovan pravidelně na všechny naše akce,“ řekla k průběhu sobotní akce koordinátorka sdružení Polabské děti Eliška Pláničková.

Masopust odstartoval v deset dopoledne průvodem, v jehož čele jel koňský povoz, který vezl vesele vyhrávající kapelu.

V několika domech se průvod zastavil a poté, co děti pod vedením selky odrecitovaly děkovnou básničku pro hospodyni z domu za to, že pro ně přichystala pohoštění, vyšla hospodyně s občerstvením, ať ve formě chlebíčků, řízků nebo rozličných koláčů, vše zaručeně domácí výroby. Protože počasí bylo chladné, nechyběl na žádné zastávce ani nepostradatelný „frťan“ něčeho silného na zahřátí.

Falešný farář na vozíku uspal basu
Průvod skončil tam, kde začal, na návsi. Zde už jeho účastníky čekalo pořádné teplé jídlo, horká česnečka, ovarové koleno, jitrničky, jelita, teplý čaj a velké množství sladkých koláčů, které napekly místní maminky a babičky, a v hospodě teklo pivo proudem.

Poté, co všichni přítomní nabyli nové síly, byla vyhlášena nejkrásnější maska, a to jak dětská, tak „dospělá“, kterou v tajné volbě zvolili organizátoři. Masopust pokračoval takzvaným uspáváním basy.

„Uspávání basy vychází z tradičního zvyku, kdy se satiricky zhodnotí celý uplynulý rok v obci. Tuto řeč přednese farář nad katafalkem s basou, která symbolizuje radovánky a zábavu, aby mohlo začít období půstu, které potrvá až do Popeleční středy,“ vysvětlila staročeský zvyk Eliška Pláničková. Celý akt vykonal občan převlečený za faráře, který se také zúčastnil průvodu na invalidním vozíku.

„To není součástí masky, že nám přijel farář na vozíku. Pán byl na operaci menisku, takže nemůže chodit. Těžko bychom hledali někoho jiného, tak jsme mu raději sehnali vozíček,“ doplnila koordinátorka. Sobotní Masopust byl zakončen v restauraci Na Kovárně pořádnou masopustní veselicí s živou kapelou, tancem a bohatou tombolou.

Akci sdružení financovalo ze sponzorských darů a samozřejmě z dobrovolného vstupného a dalších příspěvků od účastníků.