V té chvíli ještě netušila, že zanedlouho přijde o dcerku úplně. Němec Charles Naumann, který si nechá říkat otec, se totiž i s Maruškou přestěhoval do Německa. Krátce nato se dívenka ozvala, že se chce vrátit domů, matka ji však do Čech odvézt nemůže.

„Když jsem ho po narození Marušky dala zapsat do jejího rodného listu, byla to největší chyba v mém životě. V té době jsem byla zoufalá po rozchodu s jejím skutečným otcem a myslela jsem, že je to pro její dobro,“ lituje Diana Hochová.

Podle ní se Němec v následujících letech ukázal jako velmi špatný táta a po několika rozchodech se s ním za tři roky nadobro rozešla. Od té doby se s ním o dceru soudí.

Až do loňského jara byla Maruška v péči matky. Naumann ji dostával jednou za 14 dní na víkend. Mezitím se Hochová seznámila se svým nynějším manželem a Maruška získala nového tátu a mladší sestru Natálku.

close zoom_in „Když jsem otěhotněla, všichni jsme měli radost, až na Němce. Ten mě neustále pronásledoval a nutil mi peníze na potrat. Byl stále přesvědčen, že se k němu vrátím a začal mě zpracovávat přes Marušku,“ vzpomíná Hochová. Jak popisuje, Němec dceru nejprve naváděl, aby otčíma vůbec neposlouchala. Pak si dokonce začala vymýšlet, že ji nový přítel matky osahává, spí na balkoně apod. Do toho ji Naumann sliboval rodinný dům se spoustou zvířátek. Maruška se nechala jeho planými sliby zviklat. „Vždy, když se vracela od něj z víkendu, trvalo ji tak dva dny, než se přeorientovala. Směla si tam dělat co chtěla, protože on ji poslouchá na slovo. Nemusí vůbec jíst, snídá zmrzlinu apod.,“ líčí Václav Hoch.

Od roku 2002 proběhlo několik soudů, které vždy daly zapravdu matce. Po posledním Naumannově odvolání ale krajský soud předešlé rozsudky změnil. Vyhověl Maruščinu tehdejšímu přání a svěřil do výchovy otci. „Nezletilá Marie se s otcem stýká, je u něho spokojená, přeje si v tomto prostředí zůstat a má lepší podmínky pro přípravu do školy a rozvíjeni aktivit,“ stojí v rozsudku.

„V té době žil Němec tady. Maruška měla vlastní pokoj a směla se s námi stýkat. Dokonce tvrdil, že jí najme učitelku, aby se mohla připravovat do školy. Dnes je v Německu, kde citově strádá a byla kvůli tomu dokonce svěřena do péče psychologa. S Němcem žijí v prázdninové neizolované přístavbě u jeho rodičů, Maruška s ním spí na manželské posteli, věci mají v kufrech pod stolem a celý byt je velmi přeplněný,“ říká rozhořčeně Maruščina matka.

Že by chtěla domů, říká i sama dívenka. Ve svém dopise (viz www. litomericky. denik.cz), který tajně předala matce na jedné z návštěv v Německu, se svěřuje: „Táta furt slibuje, že pojedeme do Čech, ale lže, už mu nevěřím. Párkrát mi řekl, že mi rozbije mobil, když mi voláš nebo když zavolám já. Furt křičí a hádá se s mámou. Už to tady nevydržím a uteču. Pomoz mi, ať už jsem u tebe…“

Manželé Hochovi se pokuslili Marušce vyhovět. Na návštěvě natočili video zachycující atmosféru v Němcově bytě a podali návrh na předběžné opatření. „Bohužel jsme neuspěli, neboť prý Maruška není v ohrožení života či zdraví. V jejím případě je prý lepší počkat na řádný soud,“ říká Václav Hoch.

„Když jsme byli Marušku navštívit, nedal nám ji ani do cukrárny. Maruška mi volá a pláče, že chce domů. Kdy bude soud ale nevíme. Nepomohlo nám nic, ministerstvo spravedlnosti, ombudsman, Fond ohrožených dětí ani Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Takže už přes rok čekám, kdy budu moci uvidět svoji dceru, protože domluva s jejím „otcem“ není možná,“ stěžuje si zoufalá matka.

close zoom_in