Kamil Podroužek z Centra dokumentace a digitalizace kulturního dědictví z filozofické fakulty UJEP vysvětlil, že zdokumentování nynější krytiny je důležité pro skladbu šablon, tak aby bylo možné je zachovat i v novém provedení.
„Vytvoříme 3D model a podle něj budeme přesně vědět, jaká ta skladba je. Nová krytina bude opět měděná. Diskutovali jsme, zda necháme novou měď a necháme ji přirozeně stárnout, nebo použijeme měď už postařenou. Nakonec se prosadil památkářský záměr, takže bude postařená,“ přiblížil Podroužek s tím, že lidé tak pouhým pohledem na nově zrenovovanou střechu nepoznají, že je nová.
Samotné práce by měly začít v březnu. Už nyní je jasné, že okolo věže bude postavené lešení, díky kterému budou mít řemeslníci ke krytině lepší přístup.
Během oprav krovů dominanty náměstí se podařilo najít i několik unikátních artefaktů. „Asi nejhezčí nálezem byl renesanční malovaný a vyřezávaný trám. Podobné kousky z 16. století se našly nejblíže v Jáchymově,“ poznamenal Podroužek.
Druhou nejcennější věcí, na kterou se při opravách Kalicha narazilo, byl otisk srubu. Ten byl vystavěný směrem do dvora a jednalo se o obytnou a zateplenou místnost typickou pro pozdní gotiku a ranou renesanci. „Všechny nálezy uvidí po skončení rekonstrukce věže i její návštěvníci,“ doplnil Kamil Podroužek.