„Ondrášek je sice částečně chodící, ale neujde toho moc, proto má vozík. Bohužel s vozíkem přišla i starost, jak ho naložit do auta. Polohovací vozík, který můj syn má, totiž není skládací. Potřebovali bychom automobil s plošinou. Jeho cena je však příliš vysoká,“ vypráví Linda Martinovská.

I přes veškeré potíže se však nehodlá vzdát. Na platformě znesnáze21 proto založila veřejnou sbírku, jejíž pomocí se snaží prostředky na pořízení auta sehnat. „Na příspěvek od státu nedosáhneme, protože Ondra nemá diagnostikovanou těžkou mentální retardaci, ale pouze středně těžkou. I přesto, že musí používat vozík, nemá ani těžkou vadu nosného aparátu, ale opět jen střední. A přes to vlak nejede,“ říká paní Martinovská s tím, že jejich společným snem je, aby Ondra mohl cestovat jako zdravý člověk.

Zdravotní problémy zjistili lékaři u Ondry už krátce po narození. Postrádal sací reflex a výživu dostával za pomoci hadiček a stříkaček. Po měsíci začal konečně přibírat a naučil se sát. „V půl roce jsme začali s cvičením Vojtovy metody a v roce to byl normální zdravý šikovný chlapeček, který zkoušel své první krůčky,“ vzpomíná Ondrova matka.

Jenomže v tu chvíli přišel obrovský zlom v podobě neepileptického záchvatu, při kterém si Ondřej vážně poranil hlavu. „Po této události se jeho vývoj značně zpomalil. Vše, co do té doby uměl, zůstalo zachováno, ale nové věci se neučil vůbec nebo jen s velkým zpožděním a velmi pomalu. Nastal koloběh vyšetření a hospitalizací se skličujícími závěry, kdy lékaři diagnostikovali centrální hypotonii, která se projevuje vážnou ochablostí svalů a vývojovou vadou mozku,“ popisuje Linda Martinovská.

Život vzhůru nohama

Když bylo Ondřejovi pět let, opustil rodinu jeho otec. Matka Linda tak zůstala na péči o nemocného syna sama. „Bylo to v době, kdy se u Ondry projevil regres a následně i mentální retardace. Od toho okamžiku je syn vedený jako pacient trpící větším počtem závažných chorob a zdravotních komplikací. Život se nám tak obrátil zcela vzhůru nohama,“ shrnuje maminka.

V Ondřejově lékařské kartě pak začaly přibývat další diagnózy jako dětský autismus a epilepsie a nově také tuberózní skleróza, která se ještě geneticky vyšetřuje. „Ondra je plně na plenách, nesmrká, špatně mluví, nezvládne delší chůzi. Neumí se sám obléknout a je zcela závislý na pomoci druhých. Kvůli lékům, které musí užívat, trpí zvýšenou únavou, kolapsy organismu a zvýšenou tepovou frekvencí,“ vypočítává chlapcovy zdravotní problémy jeho matka.

Do sbírky na speciální auto s plošinou, kterou založila na webových stránkách ZDE, mohou dárci přispívat ještě přibližně 79 dní. Z cílové částky 400 tisíc korun zbývá vybrat ještě naprostá většina.

Znesnáze21

Za platformou znesnáze21 stojí známý český matematik, miliardář a mecenáš Karel Janeček a tým jeho kolegů. Je spojená s Nadačním fondem pomoci, který Janeček spoluzakládal. Dárcovský web vznikl teprve letos v lednu a už nyní na něm probíhá řada dalších sbírek. Jejich pravdivost ještě před spuštěním prověřují pracovníci fondu.

„Ochota Čechů pomáhat je mimořádná, ročně darují na charitativní projekty přes osm miliard korun. Platforma znesnáze21 dává lidem transparentní příležitost, jak pomáhat rychle, cíleně a účinně. Obdarovaní dostanou peníze ze sbírky, ať už se cílovou částku podaří vybrat, či nikoli,“ vysvětluje autor celého konceptu znesnáze21 Čestmír Horký.