Zapálil na několika místech
O tom, že šlo o úmyslné zapálení, svědčí vyjádření vyšetřovatelky litoměřického územního odboru HZS Ústeckého kraje Mileny Růžičkové, která přijela na místo požáru. „Oheň se šířil ze všech stran stohu. Požár vznikl na několika místech,“ sdělila Deníku vyšetřovatelka hasičů.

Požár v Malých Žernosekách vyšetřuje také Policie ČR. Jak potvrdila tisková mluvčí severočeské policie Marie Pivková, případ je vyšetřován kvůli podezření z trestného činu poškozování cizí věci, protože požár byl podle vyšetřovatelky hasičů označen jako úmyslně založený.

„Hořelo v areálu bývalého státního statku, požár byl oznámen před dvacátou hodinou. Škoda byla poškozeným majitelem vyčíslena na 45 tisíc korun,“ uvedla policistka. Škoda způsobená požárem mohla být vyšší, ale hasičům se podařilo oheň poměrně včas uhasit.

Jednotky vodou ochlazovaly okolí stohu, aby se požár dál nerozšířil.

Na Litoměřicku stohy letos hořely už sedmkrát, přičemž celková škoda způsobená pravděpodobně ve všech případech žhářem činí bezmála 1 milion 400 tisíc korun. Z hlediska škody je na tom nejhůře Zemědělská společnost Slatina pod Hazmburkem.

O tom, že někdo podpaluje jejich stohy se slámou, už nepochybují hasiči, ani policisté. Naposledy vzplál stoh v Želechovicích 29. března. Požár stohu tam hasiči likvidovali od začátku letošního roku už potřetí.

„Letos stohy shořely i v Bohušovicích nad Ohří, Brozanech nad Ohří a Hostěnicích. Provádíme šetření k možným pachatelům,“ řekla Alena Romová z litoměřického územního odboru Krajského ředitelství Severočeské policie.

„Policie se obrací na občany, aby pomohli objasnit tuto trestnou činnost a všímali si podezřelých osob vyskytujících se v blízkosti stohů. Jakékoliv informace, které by napomohly dopadnout pachatele, volejte laskavě na bezplatnou linku 158,“ opakovaně vyzývá Alena Romová.

K největšímu požáru došlo 29. září 2008 v Horních Beřkovicích, kde shořel stoh slámy v hodnotě 1 000 000 Kč a předtím v Loucké 1. září shořel stoh slámy za 700 000 Kč. Kromě želkovických požárů hořela sláma ještě 15. února u Hostěnic se škodou 580 000 korun a v Bohušovicích nad Ohří 31. ledna. Tady byla škoda vyčíslena na 210 000 Kč.

Kvůli rychlosti hoření slámy a četnosti požárů stohů se hasiči už od loňska při kontrolách se zaměřují na vzdálenost stohu od objektů.

Především zemědělcům ze slatinské společnosti došla trpělivost. Jeho ředitel a předseda představenstva Antonín Štech na policii podává jedno trestní oznámení na neznámého pachatele za druhým. Už po druhém letošním požáru, který se stal 1. března, přes média slíbil za informace, vedoucí k pachateli, odměnu.

„Abychom lidi stimulovali, rozhodli jsme tomu, kdo podá zásadní informace vedoucí k pachateli, vyplatit odměnu čtyřicet tisíc korun,“ řekl tehdy Deníku ředitel Štech.

Během pěti měsíců šlo i s tím posledním už o pátý požár stohu v majetku této společnosti – patřily jí stohy v Siřejovicích a Úpohlavech shořelé v závěru loňského roku. Po posledním  požáru v Želechovicích je u tří požárů škoda celkem 160 tisíc.