„Zatím se vždy jednalo jen o běžnou údržbu. Zdejší vodní elektrárna je bezobslužná. Pokud by k nějaké poruše došlo, systém okamžitě rozešle SMS zprávy," vysvětloval při dni otevřených dveří Jerych.

V roudnické elektrárně pracují celkem čtyři turbíny. Ty následně pohánějí převodovky, z nichž energie putuje dál do generátorů.

Investorem i provozovatelem elektrárny je firma RenoEnergie, které patří také o něco menší vodní elektrárna v Lovosicích. V Roudnici navíc na Labi vznikl i zcela nový rybí přechod a vodní slalomová dráha pro kanoisty.

„Hodně sem jezdí Němci, soustředění tu ještě před zimou plánují Rusové. Na příští rok už máme také objednávky od hasičů, kteří u nás trénují. Konat se tu bude i nominační závod Českého poháru," dodal místopředseda roudnických kanoistů Pavel Hek.

Vodní elektrárna v několika číslech

Malá vodní elektrárna Roudnice n. L. je v provozu zhruba rok, přesně 9 300 hodin. Do plného chodu byla uvedena na jaře. Instalována je na výkon 4,5 tisíce kilowattů (kW), dosažitelný výkon je přibližně 3,2 tisíce kW. Pracuje od minimálního spádu 90 centimetrů. Čím vyšší je spád, tím větší je i výkon. Voda proudem roztáčí čtyři turbíny, které pohánějí čtyři generátory.