Dar, akordeon, převzal Lucián Šedivec z rukou známého rozhlasového moderátora Vladimíra Kroce v Litoměřicích při setkání a zahájení festivalu ZUŠ Open. Mezi prvními gratulanty byla světoznámá česká operní zpěvačka Magdalena Kožená.

„Je to sice nástroj staršího data, ale perfektně repasovaný. Nový by stál asi 80 tisíc korun. My jej pořídili za 20 tisíc a to z daru manželů Kirkových, kteří přispěli na naši sbírku vyhlášenou při jednom z koncertů naší rozhlasové kapely. No, a protože náš rozhlasový nadační fond spolupracuje v rámci projektu na pomoc dětem nazvaného Kdyby tisíc klarinetů s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, tak se akordeon dostal až sem, k Luciánovi,“ vysvětlil Vladimír Kroc.

Magdalena Kožená si s účastníky v Litoměřicích zazpívala.
Operní diva Magdaléna Kožená otevřela v Litoměřicích festivalovou bránu

„Krása. Jsem hrozně moc rád,“ zářil štěstím Lucián. „Oproti mojí 'normální' harmonice je to tedy rozdíl. Budu si muset zvyknout na velikost i na větší vzdálenosti mezi klávesami. A taky na dvakrát víc registrů. Ale těším se, že o to víc písniček pak budu moci hrát,“ slibuje si od pěkného nástroje, na který bude moci doma zkoušet, Lucián.

Dar potěšil i jeho učitelku v základní umělecké škole, Helenu Šarochovou. „Je to velmi schopný a učenlivý kluk, na hodiny s ním se vždycky těším. A těší mě i to, že zrovna on tento nástroj dostal. Jsem si jista, že mu pomůže rozšířit jeho možnosti a schopnosti,“ říká kantorka, která Luciána učí na akordeon v litoměřické umělecké škole druhým rokem.

Miroslav Zimmer