Jméno, příjmení a rok narození více než 9000 plátců komunálního odpadu radnice zveřejnila počátkem roku na webu. Po stížnosti obyvatel město seznam z internetu stáhlo. Stížnost se mezitím dostala k Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Úřad pokutu uložil, město však proti tomu podalo odpor. "Rozklad města byl zamítnut a rozhodnutí nabylo právní moci," řekl ČTK mluvčí úřadu David Pavlát. Město se ještě může bránit správní žalobou. Vzhledem k výši pokuty však bude radnice zvažovat, zda se do sporu pustí.

Město v minulosti rozesílalo papírové složenky na placení odpadů. Po Novém roce radnice zrušila rozesílání složenek a prostřednictvím internetu zveřejnila seznam plátců. Oznámení o změně vyvěsila na své webové stránky. Lidem se nelíbilo, že k jejich osobním datům mají přístup ostatní, navíc v seznamu údajně byly chyby.

Lovosická radnice hájila dříve zveřejnění plátců tím, že na to měla právo. Po stažení seznamu z internetu si nyní každý obyvatel musí údaje k platbě za odpad zjistit na úřadě telefonicky nebo osobně. Poplatek 492 korun za osobu je v Lovosicích splatný do konce září.