Jméno, příjmení a rok narození více než devíti tisíc plátců komunálního odpadu radnice zveřejnila před několika týdny na webu. Po stížnosti obyvatel město seznam z internetu stáhlo. Na problém jako první upozornil Deník. Stížnost se mezitím dostala k Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Pokuta byla uložena. Rozhodnutí není pravomocné, lhůta pro podání odporu běží do 30. března," řekl mluvčí úřadu David Pavlát. Výši pokuty může úřad podle Pavláta sdělit až u pravomocného rozhodnutí.

Radnice s verdiktem nesouhlasí. „Nechceme se k případu vyjadřovat, dokud rozhodnutí nenabude právní moci," řekl tajemník úřadu František Budský. „Budeme podávat odpor," doplnil pouze.

Město v minulosti rozesílalo papírové složenky na placení odpadů. Po Novém roce radnice zrušila rozesílání složenek a prostřednictvím internetu zveřejnila seznam plátců. Oznámení o změně vyvěsila na své webové stránky. Obyvatelům se nelíbilo, že k jejich osobním datům mají přístup ostatní, navíc v seznamu údajně byly chyby.

Lovosická radnice hájila dříve zveřejnění plátců tím, že na to měla právo. Po stažení seznamu z internetu si nyní každý obyvatel musí údaje k platbě za odpad zjistit na úřadě telefonicky nebo osobně.

Poplatek 492 korun za osobu je v Lovosicích splatný do konce září. Do konce března mohou obyvatelé zaplatit polovinu poplatku, a to v hotovosti v pokladně úřadu, bankovním převodem nebo poštovní poukázkou.