Letos by se měl začít stavět horkovod z Lovochemie do města. Jeho vedení přitom počítá, že obyvatelé ušetří oproti současnosti za rok až deset procent.
Rada města v úterý na svém jednání schválila podmínky výběrového řízení na dodavatele, stejně jako pro banku, která by měla pomoci městu investici profinancovat.

„Částku, za kterou chceme horkovod postavit, samozřejmě v tuto chvíli nelze sdělit. Zájemci o zakázku by se pak snažili do ní trefovat a o to pochopitelně žádná samospráva jako vyhlašovatel zájem nemá,“ řekl Deníku po jednání radních starosta Lovosic Jan Kulhánek.

Nyní ke stavbě probíhá územní řízení. Smlouva s Lovochemií, jak dále lovosický starosta uvedl, zatím nebyla podepsána. „Dohadujeme, mimo jiné, ještě termíny a případné sankce vyplývající z jejího nedodržení.“

Generální ředitel Lovochemie, a. s. Richard Brabec vidí zahájení společného projektu optimisticky: „Pokud jde o smluvní vztah, jsem přesvědčen, že na klíčových podmínkách jsme se zástupci vedení města v zásadě domluveni a po společné dohodě jsme podpis smlouvy odsunuli do okamžiku, kdy město obdrží stavební povolení na investiční akci rozvody tepla.“

Richard Brabec dodal, že Lovochemie bude připravena svou část společné akce, tedy především výměník tepla, zprovoznit na začátku topné sezny 2009/2010.

Bez teplé vody nebudou
Jan Kulhánek přitom zdůraznil připravenost města zajistit plynulý přechod domácností na nový tepelný zdroj v případě, že by nedošlo k zahájení dodávek s novým topným období. „I když podle časového harmonogramu se ukazuje, že rozvody budou do nové topné sezony hotové, mohou dokončení stavby různá odvolání zdržet. Proto počítáme s rychlým napojením na Lovochemii i v případě probíhající topné sezony. Lidé bez tepla nebudou,“ ujistil starosta.

Při venkovní teplotě plus pět stupňů Celsia je totiž možné horkovod přepojit. Obyvatelé by pak byli bez dodávky teplé vody pouze osm hodin.
Lovochemie je podle slov jejího generálního ředitele na akci připravena a plní to, co slíbila. Důkazem je i připojení prvních dvou domů poblíž areálu podniku.

Dva domy v Terezínské ulici
„Již na konci loňského roku, konkrétně 4. prosince 2008, jsme připojili v rámci 1. etapy domy č. p. 839 a č. p. 486 v Terezínské ulici. Tyto objekty se nacházejí v bezprostřední blízkosti areálu společnosti a přívody k nim vybudovala Lovochemie na své náklady,“ shrnul první výsledek spolupráce s městem Lovosice v rámci projektu Richard Brabec.

Možnost napojení dalších objektů ve městě nyní závisí hlavně na rychlosti vybudování sítě rozvodů tepla, které bude investovat a provozovat město Lovosice, dodal.

Zdržení prací loni způsobilo přepracování projektu jednak podle přání ochránců přírody, aby nedocházelo ke zbytečnému kácení stromů, jednak podle požadavků i dalších majitelů pozemků.