Letošní ročník přináší opět změny. Ty mají podle organizátorů vést k ještě příjemnějšímu prožití tradičních oslav vína, které letos připadly na 25. a 26. září.

„Kladné ohlasy a přání návštěvníků zopakovat si atmosféru pátečního večera přesvědčily vedení města, že návrat k historii, bezprostřednímu veselí a pohodě je v dnešní hektické, adrenalinem nabité době tím správným krokem,“ uvedla ředitelka Městských kulturních zařízení města Litoměřice Věra Kmoníčková.

Na náměstí budou dvě pódia

Na Mírovém náměstí vyrostou dvě pódia. Pódium před radnicí bude v pátek i v sobotu mimo jiné patřit zejména umělcům, kteří jsou neodmyslitelně spjati s Litoměřicemi a jeho okolím. Pódium před ústím Michalské ulice se stane součástí dobového tržiště s odpovídajícím programem.

„Na tržišti nalezneme dobově pojaté stánky se stylovým sortimentem, ukázkami řemesel a obsluhou v kostýmech. Bude tu také vojenské ležení, ukázky zbraní včetně palných, souboje rytířů, představení kejklířů, historických tanců, divadlo na chůdách, navíc oba večery zakončí ohňová show. V pátek je pamatováno na děti a dospělé, kteří se kromě soutěží dozvědí tajemství, které po staletí provází pěstování vinné révy. Pokud se všichni zapojí a podaří se společně vypěstovat obří hrozen, bude moci být odesláno poselství k císaři Karlu IV,“ přibližuje Věra Kmoníčková.

Karel IV.? Jaroslav Tvrdík

V sobotu návštěvníky čeká historický průvod, který bude zčásti pojat divadelním způsobem. Divadlo však neopustí pódium ani později, kdy se v jednotlivých představeních diváci dozvědí mnoho ze života Karla IV. Dramaturgie této části se ujal Petr Stolař se svým Divadlem v Pytli, v roli Karla IV. vystoupí jako host litoměřický místostarosta Jaroslav Tvrdík.

Další hudební program, zahrnující širokou škálu žánrů, naleznou návštěvníci po oba dny na Dominikánském náměstí „Milovníci známých zvučných jmen a výkonných aparatur si jistě nenechají ujít Ostrovní festival, který začne v sobotu dopoledne na Střeleckém ostrově,“ říká Věra Kmoníčková.

Na ostrově se představí hvězdy

V rámci něj vystoupí špičky současného showbussinessu jako Chinaski, Suport Lesbiens, MIG 21 a další. Mimo hlavní scény pod Tyršovým mostem tu bude připravena i hip-hopová nebo alternativní scéna, skateboardové závody, množství zajímavých adrenalinových atrakcí, programy a zábava pro děti i jejich rodiče.

„Velkým lákadlem se jistě stane i ležení Vikingů, kteří před tím, než se v kruté šarvátce utkají znepřátelené rody, návštěvníkům předvedou a nechají vyzkoušet předměty spojené s jejich životem a kulturou,“ dodala Věra Kmoníčková.⋌