Místa je zatím dost. Nejvíc kapacit je u kopaných hrobů. „Volných míst jsou stovky,“ řekl správce Pavel Lolo. Míst na urnové pomníčky jsou oproti tomu desítky. Město ale chystá zřídit další dva sektory. K dispozici je i několik míst na klasické hrobky. A na kolik to vyjde? „Cena za pronájem urnového pomníčku na 5 let včetně souvisejících služeb je 683 korun, za kopaný hrob na 15 let 4095 korun, u hrobky na 5 let 2730 korun,“ vypočítal Lolo.

Na hřbitově je rušno především v těchto dnech. Lidé ho ale nevyhledávají jen v neděli nebo okolo Dušiček. „Žije to tu i přes týden,“ potvrdil Milan, který s rodinou bydlí v nedaleké Družstevní ulici. Za svou už zesnulou tetičkou se i s malými dětmi vydává často. Procházka na podobně klidném místě s výhledem na Radobýl není jen o pietě a relaxu. Ale i o poučení.

Strážníci Městské policie v Litoměřicích zintenzivnili obchůzky na městském hřbitově a okolí.
Památka zesnulých je i časem zlodějů. Litoměřičtí strážníci kontrolují hřbitov

Několik stop pod zemí tu totiž i v těch nejzapadlejších zákoutích odpočívají „celebrity“. S Pavlem Lolem je zmapoval historik Oldřich Doskočil už ve dvou pokračováních knihy Významné osobnosti Litoměřic. Největším tahákem je náhrobek K. H. Máchy. Jeho ostatky ale exhumovali a převezli do Prahy.

Najdete tu třeba i rodinný hrob vydavatele novin Leitmeritzer Zeitung Karla Pickerta. Nebo zachovalý jednoduchý pomník restaurátora a malíře Eberharda Eyserta. A odpočívá tu i profesor Ferdinand Blumentritt, který byl blízkým přítelem filipínského národního hrdiny José Rizala. „Na Blumentrittův hrob jezdí Filipínci klást věnce,“ připomněl Doskočil.