Litoměřický graduál pochází z 16. století a letos v dubnu byl prohlášen za archivní kulturní památku. Kniha s liturgickými zpěvy váží téměř šedesát kilogramů a do Litoměřic se vrátila po 24 letech z Národního archivu v Praze, kde byla zrestaurována a zdigitalizována.

Graduál byl vyroben přímo pro Litoměřice, což je patrné hned z druhé kresby, kde je vyobrazen litoměřický znak. Patřil utrakvistickému bratrstvu působícím při kostele Všech svatých v Litoměřicích. Sice není přesně datovaný, ale na základě rozboru, odborníci předpokládají jeho dokončení a předání bratrstvu v roce 1517.

Koncert v kostele Zvěstování Panny Marie.
FOTO: Bývalým jezuitským kostelem v Litoměřicích zněla niněra a flétna

Především ve své první polovině je velmi bohatě ilustrovaný a muselo trvat roky, než byl kompletní. Díky úctyhodným rozměrům viděli na texty všichni zpěváci na kůru kostela, kde byl graduál dlouhá desetiletí umístěn. V 18. století ho za svůj majetek prohlásilo město, což ho zřejmě zachránilo. V roce 1784 se totiž bratrstva rušila a jejich majetek byl prodáván v dražbě. Pro spoustu podobných graduálů to znamenalo konec, byly rozprodány a poztrácely se.