„Ostatní klienti, kteří jsou v zařízení, mají za sebou minimálně dva negativní testy na nákazu koronavirem a lze je tedy oficiálně prohlásit za zdravé. Sedm klientů nadále zůstává v péči lékařů v nemocnici,“ informoval Vinkler s tím, že nakažení klienti jsou v takzvaných izolačních pokojích. Pečuje o ně pouze vyčleněný personál, který musí dodržovat přísná hygienická opatření, aby zabránil opětovnému šíření onemocnění.

Karanténa byla pro seniory i pro personál velmi náročná. „Na každého jednoho zaměstnance, který neváhal a do karantény se aktivně zapojil, jsem pyšný. Nasazení členů krizového štábu bylo stoprocentní, proto jsem velmi rád, že se nám nákazu podařilo zvládnout a opatření tak můžeme konečně rozvolnit. Zaměstnanci se po dlouhé době mohou vrátit domů za svými rodinami. Nyní je důležité, aby si všichni hlavně odpočinuli, pro všechny to bylo nesmírně náročné období,“ shrnul Jindřich Vinkler.

Domov U Trati v Litoměřicích
Žádný z nakažených seniorů z Domova U Trati není v ohrožení života

Domov U Trati byl v karanténě od konce března. Vzhledem k tomu, že onemocnění nemělo u většiny seniorů vážný průběh, mohli zůstat v zařízení, kde o ně pečoval personál. „Ti, kteří potřebovali neodkladnou péči lékařů, byli ihned převáženi do litoměřické a ústecké nemocnice. I přes veškeré úsilí lékařů a personálu však 4 klienti domova na obtíže spojené s nákazou COVID-19 zemřeli," dodal Vinkler.