Aktivity představitelů obcí a měst, ale i soukromých provozovatelů nejrůznějších zařízení se opírají především o čtyři pilíře. Řeku Labe, památky, přírodu a vinařství.

Patrně největší atrakcí pro turisty je osobní lodní doprava na Labi. V letošním roce doznala opět pozitivních změn. Trasa lodi Porta Bohemica 1 byla prodloužena až do Štětí a dopravu nyní zajišťuje větší plavidlo, které pojme více pasažérů.

Jak uvedl Jaroslav Tvrdík, litoměřický místostarosta, města, která na provozu osobní lodní dopravy spolupracují, budou usilovat o to, aby byla trasa prodloužena až do Mělníka, čímž by došlo k napojení na vltavskou osobní lodní dopravu.

„První dny provozu hodnotím velice kladně. V sobotu jsme přepravili 140 až 150 pasažérů, v neděli zhruba dvě stě,“ informoval Karel Svoboda, provozovatel lodi Porta Bohemica 1.

Letošní provoz zahájil v pátek prvního května také žernosecký přívoz. Díky vydařenému počasí přepravila převoznická loď Ludmila během soboty a neděle stovky turistů a především cykloturistů.

Další „atrakci“ související s řekou Labe spustili v pátek prvního května v Roudnici nad Labem. Jde o půjčovnu loděk a šlapadel. „Půjčovna je otevřena od pondělí do pátku od 15 do 19 hodin a o víkendech od 10 do 19 hodin,“ přiblížil Tomáš Pokorný z roudnického městského úřadu.

Provozovatelem půjčovny jsou Roudnické městské služby. Půjčovna funguje v areálu loděnice Imramovský Marine ve Sladkovského ulici.

První zkušební cesta byla v sobotu uskutečněna v rámci zcela nového projektu, jehož cílem je seznámit návštěvníky s historií a současností vinařství na Žernosecku.

Na akci spolupracuje provozovatel výletního vláčku a jednatel Žernoseckého vinařství František Kupsa. Jde přibližně o dvouhodinovou akci, v rámci níž doveze pasažéry výletní vláček z litoměřického náměstí do areálu Žernoseckého vinařství, kde proběhne zhruba jedenapůlhodinová prohlídka rozsáhlého historického sklepení a následně degustace zde vyráběných vín.

„V loňském roce se na nás obracela řada lidí, abychom připravili také výlet pro dospělé, věřím, že o tento produkt bude zájem. Zatím máme stanoveny termíny pro další cestu na 7., 22. a 29. května, případné další termíny je možné pro skupiny nad dvacet lidí dojednat po telefonu,“ uvedl Radek Šíma, provozovatel výletního vláčku.

Na otevření se turistům soustavně pracuje také Štětí, které hodlá využít labskou vodní cestu v návaznosti na nedaleké, pro turisty a cykloturisty atraktivní Kokořínsko.