Celkem 1267 dětí se loni narodilo v litoměřickém okrese. V přepočtu na počet obyvatel to je po Ústecku druhá nejvyšší porodnost v Ústeckém kraji. Mezi obcemi jsou však velké rozdíly, v pěti místech se nenarodilo žádné dítě a v 11 obcích pouze jedno.

Porodnost na Litoměřicku patrně ovlivňuje i zdravé klima. Jak jinak si vysvětlit, že v malé obci Chudoslavice na úpatí Trojhory o 160 obyvatelích se narodilo sedm dětí, což činí hrubou míru porodnosti 45,45. Tolik dětí by se tam narodilo, měla-li by obec 1000 obyvatel. „Není to jen zásluha prvorodiček, postaraly se o to hlavně maminy s druhým i třetím miminkem. Všechny děti jsme přivítali už loni v září při slavnosti, kterou pořádáme společně se sousedními Ploskovicemi,“ řekla pracovnice obecního úřadu Jitka Machutová. Stejně příznivou hrubou mírou porodnosti se může pochlubit i obec Oleško se čtyřmi novorozenci, která má ale méně obyvatel.

Mezi městy dosáhly nejvyšší hrubé míry porodnosti Hoštka 13,21 (23 dětí) a Bohušovice nad Ohří 13,8 (33 dětí). V Litoměřicích to bylo 11,08 (267 dětí), v Roudnici 10,99 (143 dětí), ve Štětí 9,92 (87 dětí), v Lovosicích 12,13 (106 dětí), v Terezíně 11,59 (34 dětí), v Úštěku 8,93 (26 dětí) a v Budyni nad Ohří 11,43 (25 dětí).

Nejvíc dětí v litoměřickém okrese se rodí v Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici nad Labem. Loni tam porodníci vedení primářem Janem Havlíkem přivedli na svět při 704 porodech rekordních 709 miminek, z toho 360 chlapců.

„Naši porodnici vyhledávají rodičky z okruhu i přes sto kilometrů, počínaje Teplicemi a Děčínem a konče Prahou nebo Benešovem,“ připomněla mluvčí nemocnice Marcela Smutná.

„Porodem totiž náš vztah k maminkám nekončí, snažíme se s nimi udržovat kontakt i nadále. Například setkáními při Dnech s roudnickou porodnicí, které pořádáme příští týden nejen v Roudnici, ale také v Mělníku, Lovosicích a Litoměřicích,“ doplnila Smutná.

Nemocnice Litoměřice

Nemocnice Litoměřice   Foto: Deník/Karel Pech

V Nemocnici Litoměřice se loni narodilo 627 dětí, z toho 332 chlapečků. „Všem maminkám, které k nám přijdou porodit, se snažíme vytvořit co nejpříjemnější prostředí. To se týká místnosti před porodním sálem i pokoje pro první dobu porodní. Čerstvé maminky mají také možnost pobytu v nadstandardních pokojích. Zárukou kvality služeb na našich odděleních je moderní přístrojové vybavení, v novorozenecké části třeba s vyhřívaným lůžkem nebo mobilním ultrazvukem,“ poznamenala staniční porodní asistentka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Litoměřice Zuzana Procházková.

Přestože jsou počty narozených dětí i hrubá míra porodnosti v rámci kraje lichotivé, ve srovnání s průměrem ČR Litoměřicko mírně pokulhává. Průměrná hrubá míra porodnosti za celou ČR činila loni 10,8 narozených dětí na 1000 obyvatel. Na Litoměřicku je to 10,61.