Marketingová ředitelka Michaela Mokrá z pořádající společnosti Zahrada Čech uvedla, že jako každý rok i letos je pro návštěvníky připraveno několik novinek. „Jednou z nich je nový betlém vyřezávaný ze dřeva, kterým se na náměstí návštěvníci mohou kochat už od 6. prosince,“ nastínila Mokrá. Na pořízení betlému přispělo částkou 150 tisíc korun organizátorům i město Litoměřice. Stejnou sumu pak vyčlenilo na organizaci kulturního programu. „Rozpočet akce je značně vyšší, osciluje to mezi 500 a 600 tisíci,“ uvedl už dříve jednatel Zahrady Čech a místostarosta Litoměřic Lukas Wünsch.

Betlém s dřevěnými figurami bude se zahájením trhů doplněn o živá zvířátka z Adélčina dvorečku, který lidé znají například z úštěckých jarmarků. Chovatelka a koordinátorka Adéla Vrchovská prozradila, že po celou dobu konání trhů betlém doplní několik oveček. „V pátek při zahájení trhů na náměstí přivezeme i oslíka a snad i další zvířata. Děti z mateřinek tu budou společně zdobit stromečky, takže se s nimi budou moci pomazlit,“ slíbila Vrchovská a dodala, že pokud by někdo měl zájem přinést zvířatům něco na zub, může přinést suché pečivo či jablka.

Vánoční stromky, které jsou k vidění po celou dobu trhů, každoročně zdobí děti z místních mateřinek a dalších institucí.

„Veřejnost bude moci na facebookových stránkách hlasovat o nejhezčí stromek. Vyhraje ten, který získá nejvíce lajků,“ uvedla Mokrá s tím, že vyhlášení vítěze se bude konat v pátek 20. prosince odpoledne.

Program Vánočních trhů doplní i další kulturní program. V sobotu například zazpívá Petra Černocká. Během deseti dní, kdy se trhy budou konat, se návštěvníci mohou těšit i na pohádky, soutěže i další koncerty. Na neděli 22. prosince, kdy trhy skončí, si pořadatelé připravili videomapping s názvem 8 století příběhů. Ten lidé mohli vidět už v polovině září při oslavách 800. výročí založení města. Příběhy o historii Litoměřic se setkaly s pozitivní odezvou, a proto budou k vidění znova.