"Co dnes bylo dobrého?" ptal se ještě na konci září kolem poledne u "centrálky" tatínek syna, na kterého venku čekal. „Buchtičky se šodó,“ dočkal se odpovědi. Bramboračku chlapec nezmínil. I když mu ji kuchařky daly na tác, nesnědl ji. Stejně jako devadesát procent ostatních litoměřických dětí není „polévkový“.

Centrální školní jídelna sytí denně tisíce strávníků ze školek i škol, ale i z řad dospělých. Dětem původně nabízela, aby si k hlavnímu jídlu vzaly buď polévku, nebo jiné lehké jídlo jako zeleninový salát, jogurt či ovoce. Po kontrole České školní inspekce v roce 2015 ale centrálka musela v moderním pohledu na zdravé stravování ubrat plyn. Inspekce totiž argumentovala výkladem letité vyhlášky a tvrdila, že děti musí mít v ceně oběda výhradně polévku.

Žáci 1.B ze Základní školy Havlíčkova v Litoměřicích s paní učitelkou Ivanou Beránkovou
Naši prvňáci: ZŠ Havlíčkova v Litoměřicích

„Vyhláška vznikla už před lety. Reagovala na zištné počínání gastrofirem zajišťujících školní stravování v Praze. Měly tendenci dětem za cenu oběda dávat jenom hlavní jídlo,“ vysvětluje vedoucí litoměřického odboru školství Andrea Křížová. Zmíněná vyhláška stanovila jako oběd polévku nebo předkrm, hlavní chod, nápoj a případně doplněk.

Na tom, že předkrm může být i salát nebo jiné lehké jídlo, se odbor školství, resp. radní města, které centrální jídelnu zřizuje, zatím nedokážou shodnout ani s úředníky inspekce, ani ministerstva zdravotnictví, ani krajské hygieny. „Po pamlskové vyhlášce je to další lahůdka,“ glosoval na posledním jednání zastupitelstva starosta města Ladislav Chlupáč.

I nechtěná polévka stojí peníze

Od začátku minulého roku musela dětem centrální jídelna polévku nutit. Tím se ale také zvedla reálná cena oběda. Žáci, kteří si předtím dávali k hlavnímu jídlu například salát nebo jablko, si za ně nově museli připlatit. Polévku, která byla součástí ceny oběda, si naprostá většina z nich nevzala.

Na konci dne musely kuchařky navařenou polévku vylít. Proti reálnému zvýšení ceny oběda se okamžitě postavili rodiče napříč školami. Na dotazy i petice městský odbor školství odpovídal, že s tím nic nezmůže. Až do konce minulého školního roku.

Na jednání vedení města, které proběhlo koncem srpna, se radní shodli, že centrálce dají mandát, aby se vrátila k původnímu rozsahu oběda. I přes to, že reakce inspekce na sebe asi nenechá dlouho čekat.

Josefínské slavnosti 2016 v sobotu
Slavnosti jsou tu! Pevnost prověří dvě bojové ukázky z období sedmileté války

Iniciativně se k návratu původní podoby obědového menu postavila Základní škola Ladova. „Stále slýcháme o udržitelném rozvoji a nutnosti šetřit. Ale ta polévka se uvařila, byla na to spotřebovaná energie, pracovní síly, potraviny a v důsledku zdražila obědy,“ vysvětil rázné rozhodnutí rady na zastupitelstvu místostarosta Václav Červín, který je ředitelem ZŠ Ladova.

Česká školní inspekce argumentuje i tím, že pokud dítě nedostane polévku, zůstává hladové. Ředitelka Centrální školní jídelny Zdeňka Kovářová s tím nesouhlasí. „Naši nabídku považuji za zdravou. Děti se u nás učí míchat si zeleninu i zálivky,“ ukazuje bohatý salátový bar v prosvětlené jídelně, kde téměř žádné dítě na tácu polévku nemá.

„Pokud se mají polévku naučit jíst, musí na to dbát rodina. My s tím nic nezmůžeme,“ krčí Kovářová rameny s tím, že valná většina dětí nos neohrne maximálně nad hrachovkou s houstičkami. Na zeleninovou se sýrovým kapáním, polévku s játrovými noky, rybí ani šumavskou bramboračku se jim ale sliny nesbíhají.

Vaří podle poptávky

Jinak problém s polévkou řeší v lovosické Centrální školní jídelně, která rovněž vaří pro školní děti i dospělé. „Dlouhodobě sledujeme kolik polévky se sní a každý den jí zhruba takové množství navaříme. Velká kvanta polévky tedy nevyléváme,“ říká ředitelka jídelny Jana Dreieckerová.

Podle ředitelky o polévku lovosické děti sice velký zájem nejeví, ale není jich taková většina jako v Litoměřicích. „Máme trochu jiný systém než litoměřická centrální jídelna, vaříme na objednávku,“ dodává Dreieckerová. „Jejich nabídka se salátovým barem se nám však líbí. Výhledově bychom něco takového chtěli nabídnout i našim strávníkům.“

Jaroslav Balvín

Hrací automaty. Ilustrační snímek.
Konec hazardu v historickém centru Litoměřic! Zelení chtěli být ještě přísnější