Dnes je tomu skoro na den přesně rok, co Knihovna K. H. Máchy v Litoměřicích zahájila provoz semínkovny. To je vlastně obyčejný dřevěný pořadač, z něhož si můžete zdarma půjčit semínka pro vlastní potřebu a naopak svá semínka vkládat pro ostatní. O semínkovnu se stará dobrovolník Filip Horák. Spolu s dalšími patnácti dárci ji už naplnili třemi tisíci papírových sáčků s více než 130 druhy osiva.

Litoměřická knihovna není jediná bibliotéka, která poskytuje azyl semínkovnám. Další je v Ústí nad Labem. „Prostor knihovny se pro semínkovnu hodí. Lidé si vlastně semínka půjčují a vracejí podobně jako knížky,“ popisuje Iva Červinková z Knihovny K. H. Máchy s tím, že její zaměstnavatel podobným projektům fandí a i mezi knihovníky se najdou nadšení pěstitelé.

O semínkovnu v Litoměřicích pečuje Filip Horák.Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín

O semínkovnu v Litoměřicích pečuje Filip Horák.

Když Horák v knihovně se semínkovnou začínal, čekal, že lidé budou nosit víc osiva zeleniny. „Není ale tak snadné ji semenařit. Často jsou na to třeba dva roky vývoje, někdy i s přesazováním,“ uvědomil si později.

Ze zeleniny tak v pořadači sice najdete semínka dýně, fazolí, rajčat a čočky, ale víc jich je okrasných a bylinkových. „Máme přebytky měsíčků a afrikánů. To jsou asi evergreeny místních zahrádek a předzahrádek,“ usmívá se dobrovolník.

S uplynulou sezonou je spokojený. „Semínkovna roste a snad inspirovala vznik další v Třebušíně,“ dodává Horák. Tu založila začátkem března pedagožka tamní svobodné základní školy. „Prostředí školy je pro semínkovnu ideální,“ myslí si Tereza Vitnerová a dodává, že jejím prostřednictvím lze v dětech pěstovat lásku k přírodě, rostlinám i pěstitelství. „Navíc jde skvěle dohromady s pracovním vyučováním. Děti si mohou na jaře na školním pozemku zasadit a na podzim po sklizni uchovat semínka pro další sezonu. Tak se naučí nejen pěstovat a semenařit, ale také s přírodou prožijí celý rytmus roku,“ tvrdí Vitnerová.

Narozeniny semínkovny v knihovněŘeditel lounského muzea Jiří Matyáš a Veronika Kyčera Kučerová, která se spolu s Janou Mourkovou o Semínkovnu stará.Zdroj: archivNarozeniny semínkovny Knihovna K. H. Máchy v Litoměřicích oslaví dnes, v pondělí 26. března, od 17 hodin besedou s lounskou zahradnicí a blogerkou Veronikou Kyčera Kučerovou, která napsala knihu Sláma v botách o radostech a strastech zahrádkaření. Je i zakladatelkou semínkovny v lounském muzeu.

Semínka do Třebušína poslala řada lidí. „Celou zimu nám s nimi chodily obálky z celé republiky, často i s milým dopisem. Vznik semínkovny děti prožívaly,“ podotýká Vitnerová.

Nakonec mají v dřevěných lískách od mandarinek přes 150 druhů osiva. „Vedou hlavně okrasné rostliny, květiny včetně starých odrůd, jež známe ze zahrádek našich babiček, nebo divoké luční kvítí včetně ohroženého koukolu,“ říká pedagožka. Věří, že se brzy naučí semínkovnu využívat i místní.