Na zasněžených pastvinách hynou poslední kusy dobytka a rodiny, které nemají čím topit, pálí v jurtách svých příbuzných svá vlastní obydlí. Takto vypadá podle slov pracovníka Diecézní charity Litoměřice Romana Strižence, který se nedávno vrátil ze své mise ze země nekonečných pastvin, letošní zima v Mongolsku.

Koupí jim nové ovce, krmivo, otop
Na záchranu pasteveckých rodin věnovala litoměřická charita 50 tisíc korun z výtěžku Tříkrálové sbírky. „Prostředky budou použity především na zakoupení potravin, krmiva pro dobytek, otopu, léků a zdravotnického materiálu pro komunity pastevců,“ uvedl Roman Striženec.

Jedna ovce vyjde podle něj v Mongolsku v přepočtu zhruba na 700 korun, i tato pomoc je tedy pro lidi, kteří ztratili svůj hlavní zdroj obživy, velmi přínosná, neboť si budou moci založit nový chov.

Mongolům pomáhají již několik let
Diecézní charita Litoměřice poskytuje pomoc Mongolsku již několik let. „Dlouhodobě poskytujeme služby pro cizince, v roce 2002 jsme měli vysoké procento klientů z Mongolska. To bylo také zařazeno na seznam prioritních zemí pro rozvojovou spolupráci České republiky,“ vysvětluje Striženec volbu země, kterou charita podporuje. Od roku 2006 tvoří významné partnery celého projektu právě litoměřická charita.

Podporují zajištění a vzdělávání dětí
Podle Strižence se situace v zemi v posledních letech výrazně mění k lepšímu. Postupně se podařilo napravit největší sociální problém Mongolska – snížit vysoký počet dětí ulice. Nyní se charita zaměřuje na podporu vzdělávání v odlehlých oblastech země.

Jádrem dlouhodobých aktivit charity jsou projekty na podporu místních partnerů. Hlavní podporovanou organizací je Kongregace Dona Bosca, zaměřená na péči o opuštěné děti, které dříve žily v kanálech a nyní je jejich situace vyřešená.

„Problémem Mongolska jsou obrovské sociální rozdíly, které se snažíme zmírňovat. Ještě před pěti lety byly v ulicích žebrající zubožené děti, které už dnes prakticky nevidíte,“ líčí Striženec.

Charita realizuje tři hlavní projekty
V současné době se práce charity zaměřuje na tři oblasti, které spadají pod gesci ministerstva práce a sociálních věcí. Prvním z projektů je budování kapacit sociální práce, který směruje sociální pracovníky v Mongolsku k osobnímu přístupu k problémům a k aktivní práci v terénu.

Druhý program je zaměřen na vzdělávání dětí z odloučených komunit prostřednictvím radiotechnických prostředků.

„Celé Mongolsko má zhruba dva miliony obyvatel, z toho tři čtvrtiny žijí ve městech, kde jsou centralizované všechny služby. Pastevci, kteří žijí daleko od civilizace, začínají opouštět svůj způsob života a stěhují se na okraj měst, kde nemají uplatnění,“ vysvětluje Striženec.

S učiteli komunikují pomocí rádia
Projekt má popdpořit pastevecké rodiny tím, že zajišťuje vzdělávání dětí ve vzdálených komunitách. „V každé komunitě je určen domácí učitel, který má rádio a je ve spojení s profesionálním pedagogem. Děti nemusejí odcházet do dalekých měst a žít třeba už od šesti let v internátě,“ říká Roman Striženec.

Informují občany směřující za hranice
Třetí služba realizovaná v Mongolsku spočívá v poradenství pro pracovní migraci Mongolů. V Úlánbátaru jsou obyvatelům, kteří mají zájem zamířit za prací do ČR, poskytovány informace.

„Ti lidé mají často mylné představy, dávají spekulantům tisíce dolarů, aby mohli v Česku pracovat. Tady často končí na dně,“ říká Roman Striženec. Podle jeho slov si většina Mongolů po zjištění skutečné situace cestu za prací rozmyslí.

„Letos se mi dokonce stalo, že jsem potkal ženu, která byla mou klientkou v Litoměřicích,“ prozradil náhodné setkání Roman Striženec.