VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litoměřice zažily velkou "slavnost"

Litoměřice – Ojedinělou, unikátní „slavnost“ zažilo v sobotu Biskupství Litoměřické. Ve zcela zaplněné katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích se konala slavnostní instalace (uvedení do funkce) deseti nově jmenovaných kanovníků Katedrální kapituly u sv. Štěpána.

13.2.2011 5
SDÍLEJ:

V katedrále sv. Štěpána bylo slavnostně uvedeno do funkce deset nově jmenovaných kanovníků místní kapituly.Foto: Deník/Karel Pech

V téměř tisícileté historii litoměřické kapituly je to událost naprosto ojedinělá a výjimečná. Kanovníci jsou nejbližšími spolupracovníky biskupa a obvykle byli jmenováni po jednom v závislosti na obsazení beneficií. V posledních sto letech proběhly dvě velké instalace kanovníků, a to na počátku biskupské služby Štěpána kardinála Trochty (v roce 1951) a později v 90. letech za biskupa Josefa Koukla. Ani jedna z nich však nedosáhla velikosti té, která se uskutečnila v sobotu.

Kanovníci jsou sborem duchovních osob při katedrále nebo kolegiálním kostele a nejbližšími spolupracovníky biskupa. Mají dbát o krásu liturgie v katedrále a spravují rovněž majetek kapituly. Například samotná katedrála je majetkem kapituly – nikoli biskupství.

Jedním z úkolů, které nyní stojí před členy kapituly, je mimo jiné nalezení možnosti, jak dokončit rekonstrukce kanovnických domů, které se nacházejí v blízkosti katedrály na Dómském náměstí a jsou vlastnictvím kapituly.

„Tak, jak se vašim starším spolubratrům v kanonikátě, v nelehkých okolnostech, podařilo zvelebit vnější pláště církevních budov včetně biskupské rezidence na Dómském pahorku a některé budovy ve vlastnictví samotné kapituly, naléhavě vás žádám o konstruktivní, pružné a důmyslné nalezení možnosti, jak dokončit rekonstrukce kanovnických domů, vašich domů a třeba i jednou budoucích vašich bydlišť, aby stylově skvostná, architektonicky nadprůměrně vystavěná domovní řada byla nejprve vaší ambicí, pak chloubou a pak i naší společnou vizitkou,“ uvedl při sobotní slavnosti biskup Jan Baxant.

Kanovníci jsou trojího typu: sídelní (má právo hlasovat při kapitule a volit probošta, jejich počet je omezen), čestní (bez volebního a hlasovacího práva, pouze čestný titul. Byl jmenován buď za zásluhy, nebo proto, že ho biskup chce mít v poradním sboru biskupa) a emeritní (sídelní kanovníci s věkem nad 75 let). Kanovník je doživotní funkcí. V současné době má Katedrální kapitula u sv. Štěpána v Litoměřicích 19 členů. Devět kanovníků sídelních, osm čestných a dva emeritní.

Čestnými kanovníky byli nově jmenováni:
1/ R.D. Grzegorz Czerny, okrskový vikář krušnohorského vikariátu a administrátor v Litvínově
2/ R.D. Karel Jordán Červený, děkan v České Kamenici
3/ R.D. Viliam Matějka, děkan v České Lípě
4/ R.D. Miroslav Šimáček, arciděkan v Ústí nad Labem
5/ R.D. Josef Šimon, farář v Kryrech
Sídelními kanovníky byli nově jmenováni:
1/ R.D. Martin Davídek, farní vikář ve farnosti Všech Svatých v Litoměřicích, v současnosti dále studuje na Papežské Lateránské univerzitě v Římě
2/ R.D. Jan Nepomuk Jiřiště, okrskový vikář mladoboleslavského vikariátu a farář v Bělé pod Bezdězem
3/ R.D. Rudolf Repka, okrskový vikář českolipského vikariátu a administrátor ve Cvikově
4/ R.D. Józef Szeliga, okrskový vikář litoměřického a ústeckého vikariátu a děkan v Litoměřicích
5/ R.D. Václav Vlasák, okrskový vikář turnovského vikariátu a děkan v Turnově

Sobotní slavnosti se zúčastnili také hosté z ČR i ze zahraničí - apoštolský nuncius v České republice Mons. Diego Causero, světící biskup a děkan kapituly diecéze Dresden-Meissen Georg Weinhold, ředitel protokolu Kanceláře prezidenta ČR Jindřich Forejt, rektorka UJEP Iva Rittschelová, kanovníci kapitul z Čech, Moravy i Německa, starostové pozvaných obcí a nechyběli ani kněží a farníci litoměřické diecéze.

Po přivítání, vstupní modlitbě za služebníky církve a čtení z Písma přečetl kancléř biskupské kurie Miloslav Marek dekret, kterým biskup jmenuje deset nových katedrálních kanovníků (pět sídelních a pět čestných), jejich životopisy poté přečetl dómský farář, kanovník Katedrální kapituly u sv. Štěpána J. M. Jiří Hladík O.Cr.

„Přeji si, aby katedrální kapitula byla tímto jmenováním obnovena a posílena, aby byla společenstvím kněží, spolehlivých a blízkých spolupracovníků litoměřického biskupa. Vznešené poslání kanovníků pečovat o katedrálu a slavnostní liturgii v ní, nepřehlédnutelný historický význam oddané služby jednotlivých členů v oblasti vědecké, kulturní i společenské za celou dobu existence kapitulního sboru, vysoce převyšuje jednoduché chápání kapituly jako pouhý soubor majetkových podstat a k nim přináležících beneficií, pokud vůbec v současné době nějaká jsou. Jmenování kanovníků do naší litoměřické kapituly znamená pro každého z nich další pověření ke službě v Kristově církvi,“ uvedl biskup v dekretu o jmenování kanovníků.

Litoměřická kapitula byla založena v roce 1057 knížetem Spytihněvem II., tedy je stará 954 let. Biskupství litoměřické bylo založeno bulou papeže Alexandra VII. ze dne 3. července 1655. Biskupství je tedy o téměř 600 let mladší. Od zřízení biskupství kapitula spolupracuje s litoměřickým biskupem.

V promluvě pak řekl: „Buďte spolupracovníky svého biskupa, jimiž nejen právně a kanonicky se instalací a těsnou blízkostí biskupskému chrámu, novým způsobem stáváte. Buďte tvůrčími spolubratry těch, kteří kanonikátu dosáhli před vámi. Spolupráce na Božím díle, a tu vám připomínám, ani kněžské bratrství se nedá vynutit a nedá se předstírat. Spolupracovat není vždycky snadné, ale je požehnané. Kněžskému bratrství se dá naučit, může sílit a roste a dospívá se v něm. O vaši upřímnou spolupráci stojím a na ni se těším. Vašeho opravdového kněžského společenství si vážím a je denně nabízím. Bůh vám i nám všem žehnej!“

Nově jmenovaní kanovníci, oblečení v kanovnickém rouchu (které se skládá z kleriky a bílé rochety), společně složili církevním právem předepsanou přísahu a Vyznání víry. Poté předstupovali před biskupa, aby z jeho rukou přijali dekret a viditelná znamení, určená členům kanovnického kněžského sboru: kanovnickou mozetu (delší fialový límec) a kanovnický biret (pokrývka hlavy), sídelní kanovníci navíc přijali svatoštěpánské numisma (tzn. že jim byl propůjčen řetěz se signem kapituly). Biskup jim rovněž přidělil místo v chóru, na které byli po podpisu dekretu uvedeni.

Po slavnostním obřadu se uskutečnila volba nového probošta kapituly. Volby se zúčastnilo všech devět sídelních kanovníků (čtyři stávající a pět nových kanovníků), kteří mají jako sídelní kanovníci hlasovací a volební právo. Novým proboštem Katedrální kapituly u sv. Štěpána byl v tajné volbě šesti hlasy zvolen dómský farář, kanovník Jiří Hladík O.Cr.

Děkanem kapituly biskup jmenoval Jana Nepomuka Jiřištěho, okrskového vikáře mladoboleslavského vikariátu a faráře v Bělé pod Bezdězem, jehož jméno jako nového děkana kapituly oznámil během slavnosti.

„Pro mě je jmenování kanovníkem velkým překvapením. Vnímám je jako poctu a jako obrovský závazek – k tomuto místu, k této diecézi - který mám už samozřejmě jako kněz litoměřické diecéze, ale je to další posílení tohoto závazku. Jak pan biskup řekl už o svátku sv. Štěpána, je to vlastně další pověření ke službě a práci v této diecézi. Své jmenování chápu především v tomto rozměru,“ řekl J. M. can. Jan Nepomuk Jiřiště.

Jana Michálková

13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič motorové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řidič motorové dopravy - osobní, provozované vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče (taxi služba). Místo výkonu práce Litoměřice, požadujeme: spolehlivost, výpis z rejstříku trestů. , Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem, telefonicky nebo osobně Areál kasáren pod Radobýlem, Kamýcká, Litoměřice.. Pracoviště: Slaboch s.r.o., Školní, č.p. 299, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Vladislav Slaboch, +420 608 033 044.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 30 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství Vedoucí provozu (mistr ve výrobě). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme: znalost programů MS Word a MS Exel, dobrá práce s PC, praxe v oboru lisování, pbrábění kovů vítána, znalost práce s lidmi, znalost anglického jazyka., U vzdělání preferujeme strojírenský obor., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem.. Pracoviště: Rotor clip s r.o., Pražská, č.p. 403, 411 18 Budyně nad Ohří. Informace: Eva Šlapáková, +420 416 863 168.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 15 000 Kč

Izolatéři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem, telefonicky od 7.00 hod. do 17.00 hod. domluvit osobní schůzku.. Pracoviště: Zdeněk lukeš - pracoviště litoměřicko, Českolipská, č.p. 917, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Iva Lukešová, +420 608 120 439.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 85 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Brigádníky na pomocné práce v lesní školce - přesazování, pletí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 95 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky od 7:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Lesní školka vědomice s.r.o., Lesní, č.p. 193, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Ivana Čejková, +420 604 842 435.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dvořák, prezident Aeroklubu ČR a šéf Memorial Air Show

Do Senátu chce za topku prezident aeroklubu Vlastimil Dvořák

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

OBRAZEM: S 2,5 promilemi se nevešel na silnici

Keblice - Opilý starší řidič havaroval kolem pul šesté odpoledne mezi Keblicemi a Brňany.

Jezero Chmelař zamořily sinice. Hygienici vyhlásili zákaz koupání

Úštěk -  Letní idylka u Chmelaře pro mnohé lidi skončila. Ten kdo nechce riskovat zdravotní potíže, měl by se podle hygieniků vodě v úštěckém jezeře raději vyhnout.

Technický klub v Litoměřicích se nezastaví ani o letních prázdninách

Litoměřice /FOTO/ - V celém kraji je svým záběrem, počtem členů a drajvem dobrovolných vedoucích Technický klub v Litoměřicích pro mládež unikátní. Ani v létě nespí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT