„Každoroční expozice Zahrady Čech, která se tvoří v hlavním pavilonu A, se letosponese v duchu ,Cestou necestou´. Všechny expozice budou ztvárněny do prvků, kterémohou návštěvníky přepravit po celém světě,“ sdělila ředitelka pořádajících Městských kulturních zařízení Litoměřice Michaela Mokrá.

Výstaviště bude přístupné denně od 9 do 17 hodin. Také letos bude zajištěna kyvadlová doprava zdarma z autobusového a horního nádraží.

Nabídka vystavovatelů má být tradičně velmi bohatá. A to nejen pro zahrádkáře a kutily, návštěvníci v Litoměřicích najdou také vše do domácností nebo nejrůznější řemeslné výrobky. „Návštěvníci se mohou těšit na zahradnický sortiment, jako je sadba, stromky, keře, cibuloviny, trvalky, pokojové a venkovní rostliny, zahradní nářadí, novinky v zahradnictví a podobně. Své si naleznou nejen zahrádkáři, ale také chalupáři či kutilové,” zvou pořadatelé.

Burčáku bude dost a bude výborný, slibují vinaři Dalibor Mikulenko a Pavel Hrabkovský z Velkých Žernosek. Začala sklizeň hroznů na vinohradu v Žalhosticích.
FOTO: Vinaři z Velkých Žernosek zahájili sklizeň hroznů na burčák

Bohatý bude také doprovodný a kulturní program. Slavnostní zahájení bude v pátek 8. září. Proběhne vyhlášení Regionální potraviny Ústeckého kraje 2023, těšit se lidé mohou také na talk show s Yvettou Blanarovičovou, zazpívá Marcela Holanová.

V sobotu je na programu vystoupení Světlany Nálepková, tradiční dechovka Vinšovanka a finále soutěže Nejlepší recept ze Zahrady Čech. Rušno bude také v neděli. „Celým dnem provede výborný zpěvák a moderátor Vladimír Hron. Vystoupí kapela Dixiband,” informovali pořadatelé. „Pondělní program patří Rodinnému stříbru. V tento den Zelinářská unie Čech a Moravy vyhlásí Zelí roku 2023,” pokračovali.

Speciální měřicí loď na sluneční energii Sun River 2, vyrobenou pro Ředitelství vodních cest, spustili v Prosmykách na vodu. Bude na českých řekách a přehradách měřit a mapovat jejich dna.
Na Litoměřicku postavili unikátní loď. Bude bdít nad bezpečnou plavbou v Česku

V úterý zahraje kapela O5 a Radeček. Ve středu, v poslední den veletrhu, se pak představí Ilona Csáková. Samozřejmostí je spousta soutěží.

Vstupenky na veletrh za zvýhodněnou cenu lze zakoupit až do 7. září, poté už jen na místě.