Pro více než dvě stovky školáků připravilo město zdarma prohlídky podzemní expozice Důl Richard v proměnách času. Stalo se tak v den 73. výročí rozpuštění litoměřického koncentračního tábora (5. května 1945). Sezonu při této příležitosti odstartovalo i v České republice unikátní Muzeum křišťálový dotek s otisky dlaní českých i zahraničních osobností.

Nejen na téměř 200 školáků vycházejících z expozice, ale i na obyvatele města a jeho návštěvníky čekaly ve stánku v podloubí radnice před informačním centrem kvízy a soutěže spojené s drobnými odměnami a ukázkou propagačních materiálů města.

 Infostánek před informačním centrum, kde kolemjdoucí dostávali propagační materiály, občerstvení a mohli soutěžit o milé ceny.

„Zájemcům byla představena i nová turistická trasa s názvem Stezka za pivem a vínem, na níž lidé poznají místa, která jsou úzce spjata s pěstováním révy vinné a vařením piva. Má několik zastávek zahrnujících i tři místní minipivovary, Klášterní vinné sklepy nebo expozici vín v hradu,“ popsala jednu ze zajímavostí vedoucí odboru komunikace, marketingu a cestovního ruchu Městského úřadu v Litoměřicích Eva Břeňová.

Novinkou letošní turistické sezony je i před několika týdny instalovaný moderní infostánek města a společnosti Zahrada Čech na výstavišti a za několik týdnů také nová obrazovka ve zrekonstruované čekárně horního vlakového nádraží přinášející cestujícím informace o atraktivitách a událostech města.

V informačním centru, které je během sezony (až do 30. září) otevřeno sedm dní v týdnu, čekají na turisty nové suvenýry, propagační materiály Litoměřic i okolí, čokolády s fotografií města i nabídka místního vinařství. V loňském roce jeho služeb využilo 42 tisíc lidí, z čehož bylo 8 600 cizinců, mezi nimiž převládali německy hovořící turisté.

Michaela Bubeníčková