Moderní bydlení v zchátralých starých mrazírnách, nové sídlo veslařského klubu na ostrově i krásný dům dětí a mládeže. To jsou jen některé z návrhů pražských studentů architektury, které uvidíte do konce ledna na výstavě v litoměřickém Hradu. Mezi autory prací je i několik studentú z Litoměřic včetně Filipa Zdvořáka, Vítka Ryžíka a Nikol Stojanové.

Výstava se jmenuje Vrstvy a mezery a představuje práce, které vznikly v zimním semestru 2022 na pražské Fakultě architektury Českého vysokého učení technického pod vedením ateliéru Seho - Poláček. „Studenti se zabývali projekty, které zaplňují volná místa v Litoměřicích. Nebo které nahrazují zastaralé stavby. Jde o nápady, které přinášejí do města nový život. Ukazují nové možnosti pro bydlení, ale i pro občanskou vybavenost na veřejném prostranství,“ popsal Deníku architekt Zdvořák.

V Hradu uvidíte poutavé plakáty i obsažná portfolia. K některým projektům jsou tu navíc modely. Seznámíte se i s urbanistickou studií k rekonstrukci starých mrazíren od Davida Pitrmana a Terezie Cuhrové. A s diplomovou prací na zástavbu proluky Na Valech mezi soudem a poštou i parcely naproti. Autorem tohoto návrhu je právě jeden z pořadatelů výstavy, architekt Zdvořák. Navrhl tady polyfunkční dům s byty a s komerčními prostory.

Marta Slavíková ze Zahořan na Litoměřicku oslavila 100. narozeniny v domově důchodců v Libochovicích. Gratuloval jí hejtman Jan Schiller a Jindřich Vinkler, ředitel Centra sociální pomoci, pod který domov spadá.
Paní Marta má neuvěřitelných sto let. Moc nemarodila, držela ji práce a vnoučata

Místo zamýšleného parkovacího domu tu navrhuje parkování v podzemí. Naproti, v místě stávajícího parkoviště u zahradnictví, architekt navrhl veřejný prostor na pomezí náměstí a parku, odkud se dá hradbami projít až do Novobranské ulice. „To místo si jako místní rodák pamatuji snad čtvrt století. Přišlo mi vždycky podivně prázdné. Přitom tady chodí spoustu lidí, spoustu lidí tam parkuje. Jde o plochu, která má velký potenciál,“ věří architekt.

Šestadvacetiletý Filip Zdvořák je rodák z Litoměřic. Vychodil tam základní školu Na Valech, následně absolvoval děčínskou stavárnu. Po dokončení Fakulty architektury ČVUT se v současnosti plně věnuje architektonické praxi. Záměrem jeho a dalších pořadatelů výstavy v Hradu je upozornit širší veřejnost, případně i zastupitele města a potenciální investory na nevyužité možnosti a potenciál Litoměřic, které prověřují představené projekty.

Mohlo by vás zajímat: Kasičky Tříkrálové sbírky zvonily a šustily. Některé byly plné po okraj

Zdroj: Deník/Karel Pech