Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil půlmilionovou pokutu Severočeské vodárenské společnosti (SVS) za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci úpravny vody ve Vrutici na Litoměřicku.

Podle antimonopolního úřadu SVS pochybila, když sektorovou zakázku zadala mimo zadávací řízení jako podlimitní, přestože ke dni zadání přesahovala platné limity. „Od počátku roku 2020 byl limit snížen na 137 366 000 Kč a tento finanční limit byl platný i v době uzavření smlouvy na tuto veřejnou zakázku,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda s tím, že předpokládaná hodnota na rekonstrukci úpravny vody Vrutice přitom činila k okamžiku jejího zadání 148 990 900 Kč bez DPH.

SVS se s rozodnutím nesmířila. „Vytýkané pochybení odmítáme a s argumentací ÚOHS se nemůžeme ztotožnit. Proti rozhodnutí ÚOHS je společnost SVS připravena se hájit soudní cestou,“ uvedl Bronislav Špičák, generální ředitel SVS, s tím, že SVS zahájila výběrové řízení na podlimitní zakázku úpravny vody ve Vruticích, v průběhu řízení se ale změnil kurz koruny vůči euru, čímž se zakázka stala v korunách nadlimitní.

K 31. lednu 2024 evidovala krajská pobočka Úřadu práce v Ústí nad Labem 33 587 uchazečů o zaměstnání. Foto ilustrační.
Litoměřicko má nejnižší nezaměstnanost v kraji. Bez práce jsou tři tisíce lidí

Deník zajímalo, jestlii je tedy podstata sporu v rozdílu zruba 11 milionů, o něž se měl podle SVS změnit kurz koruny vůči euru v období mezi vypsání zakázky a jejím uzavřením. To se ale nepodařilo potvrdit. „Nechtěli bychom nyní rozebírat detaily a námitky jsme připraveni uplatnit při případném soudním jednání,“ odpověděl mluvčí společnosti Mario Böhme.

V SVS jsou tak jako tak přesvědčení, že nemohlo dojít k omezení soutěže. „V dotyčném podlimitním výběrovém řízení jsme obdrželi 7 relevantních nabídek oproti nadlimitnímu režimu, kde jsme v té době dostávali jen 2 až 3 nabídky. Věříme, že svá stanoviska v soudním řízení obhájíme,“ uvedl Bronislav Špičák.

Mario Böhme doplnil, že ÚOHS prý započal hloubkovou kontrolu SVS v lednu 2021. Předmětem kontroly bylo několik konkrétních stavebních akcí, u nichž úřad přezkoumával, zda při uzavíraní smluv zadavatel dodržel ustanovení zákona o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ). Postupně ÚOHS rozšířil kontrolu na přezkoumání všech zakázek na obnovu vodárenské infrastruktury, které byly ze strany SVS v období let 2018 a 2020 zadávány.

„ÚOHS detailně přezkoumal celkem 384 veřejných zakázek a hloubková kontrola jasně prokázala, že SVS je zadala plně v souladu se zákonem a že celkový systém zadávaní zakázek funguje správně.  Pouze v jednom případě ÚOHS vytknul SVS dílčí pochybení," doplnil mluvčí Böhme.

Mohlo by vás zajímat: Toto jsou základní školy na Litoměřicku, kde žáci nejlépe zvládají přijímačky

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín