Ve světě jich je zatím popsáno zhruba 5 600 druhů, u nás podle odborníků poletuje více než 70 druhů. Šídla a vážky se dokáží v letu zastavit, dokonce i couvat. Některé druhy zvládnou rychlost, byť jen krátkodobě, přesahující 60 kilometrů v hodině. Jejich hlava se umí otočit až o 180 stupňů. Jedná se o skvělé letce, a tak není divu, že i za letu umí výborně lovit.

Až při letním koupání u rybníka uvidíte vážku, můžete, podobně jako Japonci, obdivovat její eleganci. Ostatně Japonsko se v tamním jazyce nazývalo Ostrovy vážek. Jedním z důvodů, proč jsou vážky v Japonsku tak oblíbené, je legenda o 21. císaři Jurjakovi Tenvovi. Při lovu ho kousl do ruky hmyz. Podle některých zdrojů to byl ovád, podle jiných komár. V každém případě se objevila vážka, která hmyz sežrala a zachránila císaře před další újmou.

Zato Švédové se ve středověku vážek báli. Věřili, že je používal ďábel k vážení lidských duší. Vážka poletující kolem vaší hlavy byla považována za velmi špatné znamení, protože hmyz vážil vaši duši a zařazoval vás na démonický Satanům seznam „zlobivých či hodných“.