„Náklady na obnovu se pohybuji zhruba kolem dvě stě tisíc korun. Lavičky i odpadkové koše, neoddělujeme to," sdělil investiční technik z odboru územního rozvoje litoměřického městského úřadu Václav Blecha.

„Koupili jsme dvacet pět nových laviček, které máme uloženy a rozmisťujeme je po městě průběžně podle toho, jak vandalové budou stávající lavičky v ulicích devastovat," upřesnil Václav Blecha. „Pár kusů umístíme na sídliště, neboť lidé si vyžádali, že tam lavičku chtějí."

„Vzhledem k tomu, že jsou to betonové lavičky, tak se tam i hodí. Je to typ lavičky, která je například mezi Revoluční ulicí a Nezvalovou ulicí, kde byly vysázeny stromy. Lavičky jsou bez reklamy, jsou pěkné. Koupili jsme je a budeme je doplňovat," uvedl investiční technik z městského úřadu.

Podle Blechy nebudou všechny lavičky uloženy ve skladu, do ulic jich zamíří zhruba šest sedm kusů. „Průběžně takto postupujeme každý rok, neboť lidé lavičky a odpadkové koše ničí," upřesnil technik. „Shrnul bych to, že měníme a přidáváme. Neubíráme, spíše naopak."

Litoměřice nejsou jediným městem v regionu, které trápí vandalismus. S ním se potýkají třeba v Libochovicích nebo ve Mšeném-lázních. „Obec trápí mládež, která vysedává po večerech na všemožných místech naší obce 
a bohužel po svém odchodu za sebou zanechává spoušť," napsal v květnu v obecním zpravodaji starosta Josef Bíža.

„To, že musíme uklízet spousty odpadů, na to už jsme si pomalu zvykli, ale velice nás trápí, že likvidují odpadkové koše, na dřevěné lavičky vyrývají neopravitelné vzkazy, přeřezávají umělohmotné hadice na oplocení dětského hřiště nebo vylamují sloupky."