„Nábřeží řeky ve Štětí je pro veškerou dopravu i pěší uzavřeno. Prosíme občany o respektování zákazů vjezdu a respektování zákazových pásek. Pohyb v zatopeném území je nebezpečný, nadále pak na nezpevněných plochách hrozí nečekané zřícení stromů,“ informovala radnice ve Štětí.

Ostražití jsou také v Litoměřicích. Třetí povodňový stupeň, který je na hranici 380 centimetrů, dosáhlo Labe krátce po půlnoci v noci ze čtvrtka na pátek 5. ledna. V 9 hodin tam pak bylo na kótě 389 centimetrů. Kulminovat má podle odhadů řeka v noci na sobotu.

I když také tam hladina nadále stoupá, jsou v Litoměřicích mírně optimističtí. „Ačkoliv hladina Labe dosáhla v Litoměřicích třetího povodňového stupně, neměla by způsobit žádné vážnější škody. S největší pravděpodobností dosáhne prosincových hodnot, kdy kulminovala na 535 centimetrech pod Tyršovým mostem a na 413 centimetrech u mostu Generála Chábery,” zveřejnila litoměřická radnice.

Vzedmuté Labe v Lovosicích ve čtvrtek 4. ledna v 16.30 hodin.
Hladina Labe v Litoměřicích vystoupala na třetí povodňový stupeň

„Z preventivních důvodů byly odstraněny pouze kontejnery na komunální odpad z blízkosti místa, kde přistává loď Florentina, jež nyní kotví v bezpečí,” dodala.

Povodňová komise se zabývala také situací v Mlékojedech a Křešicích, kde opět stavěli protipovodňové zábrany.

Voda stoupá také v Lovosicích a Roudnici. Po kulminaci má voda opadat jen velmi pozvolna.

Voda může při stupni ohrožení zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace a může působit škody v krajině a na majetku. „Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Doporučujeme parkovat vozidla na výše položených místech, vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a podobně v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav. Lidé by se také neměli pohybovat v podmáčených oblastech, protože tam může hrozit pád stromů.

Mohlo by vás zajímat: Nové byty v Litoměřicích: Část projektů je ve finále, jiné jsou stále na papíře

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín