Roztodivné masky, něco dobrého na zub, hudba a bujaré veselí. To jsou tradiční masopusty, jejichž sezona právě odstartovala. Jako jedni z prvních si lidé veselici užili v sobotu 8. února v Litoměřicích a ve Štětí.

Štětský masopustní průvod čítal zhruba čtyřicítku maškar, které tradičně vyrazily od hospůdky ve Stračí na více než dvoukilometrovou trasu s cílem na Novém náměstí. Podruhé se do průvodu zapojila také Kateřina ze Štětí. Tentokrát vyrazila v kostýmu loupežníka. „Společně s přítelem jsme ještě v doprovodu žida během průvodu „přepadávali“ auta a vybírali symbolické masopustní poplatky,“ popsala Kateřina, která je původem z Českých Budějovic, kde masopust nezažila. Ten štětský si proto velmi užívá.

Příchodu maškar na náměstí přihlížely stovky lidí, kteří si zároveň mohli nakoupit na farmářském trhu nebo si zatančit za doprovodu kapely Josef Švejk & C.a k. Šraml. Masopust ve Štětí nemohl skončit jinak než symbolickou popravou medvěda, který bral do kola přítomné ženy a podle tradice jim tak zajistil plodnost.

V sobotu ožilo masopustem také Mírové náměstí v Litoměřicích. Program začal už dopoledne v Divadle Karla Hynka Máchy pohádkou a výrobou masek. Trhy pak zahájila zabijačka. Výrobu lahůdek doplnilo poutavé vyprávění mistra řezníka. „V celodenním programu se zájemci dozvěděli zajímavosti o masopustu a jeho tradicích nebo si užili jitrnicové soutěžení. Pro děti tu byly pohádky, písničky i zvířátka na pomazlení a koníci na povození,“ přiblížila ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková. Průvod masek vyrazil po náměstí ve 14 hodin.

V sobotu do Úštěka

Pokud jste nestihli masopusty o uplynulém víkendu, nemusíte zoufat. Řada měst a vesnic ty své teprve chystá. Mezi nejnavštěvovanější patří ten úštěcký. Těšit se na něj můžete v sobotu 15. února od 9 do 17 hodin. Pořadatel Libor Uhlík slíbil, že ani letos nebude chybět přílet vypaseného prasete z úřadu a celá řada stánků s dobrotami a řemeslnými výrobky.

„Masopustní veselí s jarmarkem doplní originální průvod masek s muzikou, strom hojnosti, zabijačkové hody masopustní trojboj a další soutěže,“ pozval Uhlík. Další víkend pak na masopust zve obec Keblice. Na návsi začne v sobotu 22. února ve 14 hodin a kromě tradičních masek nebude chybět bohaté občerstvení, hudba a další zábava.

O den dříve než v Keblicích, tedy v pátek 21. února, si masopust užijí také v Roudnici nad Labem. Koná se na Karlově náměstí od 15 do 18 hodin.