Litoměřice k testům motivovaly dva důvody. Šetření životního prostředí a tedy opakované využití štěrku, a také finanční úspora za nákup nového materiálu. Město tedy oslovilo německou společnost, která má potřebné vybavení a začalo se zkoušet.

„Třídit materiál s vysokou vázanou vlhkostí je velmi složité. Díky této firmě a jejím speciálním třídičům se nám to však podařilo a výsledky jsou velice pozitivní,“ uvedl ředitel městských technických služeb Vítězslav Votruba.

Vzorky smetků z litoměřických ulic nejprve putovaly do laboratoře. Výsledky ukázaly, že je lze kvalitně vytřídit. Litoměřice po zimě po prvním čištění ulic nashromáždily zhruba 270 tun smetků. A tak mobilní třídič mohl začít pracovat.

Babočka kopřivová (Aglais urticae)
Tyto druhy motýlů v létě na Litoměřicku zahlédne asi každý. Ale znáte je?

„Po zimním úklidu ulic je materiál smetků velmi kvalitní. Většinou obsahuje původní inertní materiál, zeminu a kamínky. Při dalších jarních úklidech již obsahuje více organického materiálu, což je na třídění složitější,“ pokračoval Vítězslav Votruba.

Likvidace smetků je dlouhodobě problémová. Dosud se po úklidu v ulicích materiál ukládal na skládku. Většina hmoty je ale drahý materiál, který se před každou zimou musí nakoupit. Likvidace je pak navíc nákladnější než nákup nového materiálu. To by teď separace mohla pomoci řešit.

Zda budou v Litoměřicích recyklovat štěrk z ulic se bude brzy rozhodovat, rozhodovat bude také nákladovost třídění. „Před námi je teď provedení chemického rozboru pro zjištění úrovně kontaminace a ekonomická kalkulace nákladovosti mechanického třídění. Věříme, že by to mohla být dobrá cesta, jak ušetřit prostředky z rozpočtu města, a přitom snížit ekologickou zátěž. V případě pozitivních závěrů z pohledu ekologie a ekonomie můžeme tuto službu nabídnout i dalším subjektům,“ doplnil Vítězslav Votruba.