Hra je postavená na básníku Karlu Hynku Máchovi, bytostně spjatém s Litoměřicemi, který je také jejím virtuálním průvodcem. Uvedla to Anna Matulová, ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice.

„Jde o geolokační mobilní aplikaci GEOFUN pro telefony s operačními systémy Android a iOS, která vás v Litoměřicích provede zábavnou a soutěžní formou po místech, jež jsou buď přímo spjatá s K. H. Máchou, nebo jsou turisticky natolik atraktivní, že je nemůžete minout," uvedla Matulová.

Aplikace návštěvníky přivede například na Vikárku, kde básník žil a tvořil, na Dómský pahorek, na jezuitskou kolej, náměstí a na vyhlídkovou věž Kalich nebo do gotického hradu za vínem, jehož byl Mácha velký milovník. Uživatelé se o romantikovi, který v roce 1836 v Litoměřicích také zemřel, dozvědí i to, že pokřtěn byl jako Ignác a až později si jméno počeštil na Hynek.

Hra vychází z populárního geocachingu, ale svou povahou je akčnější a dobrodružnější. Jde o geolokační zábavnou hru nové generace, kde nestačí pouze místo najít, ale je třeba plnit i různé úkoly. Na základě úspěšnosti hráči dostávají body, tzv. geonky, které si ukládají na svá geokonta, a podle jeho stavu pak získávají geohodnosti od geovojína až po geomaršála. Za odměnu získají drobné propagační materiály. Prvních padesát úspěšných hráčů obdrží barevnou publikaci nejkrásnějších míst královského města Litoměřice. Vyzvednout si ji mohou v infocentru v podloubí radnice, případně v recepci hradu. Další informace zájemci najdou na www.geofun.cz.

Některá města v Ústeckém kraji, jako například Děčín, Most, Ústí nad Labem nebo Chomutov, využívají moderní technologie i pro praktické záležitosti. Přes chytré telefony lidé například mohou zaplatit parkovné či poslat dotaz na úřad.