Asi dvě stě lidí se sešlo v sobotu 25. února u sochy v Jiráskových sadech. Stalo se tak na akci iniciativy za odstranění pomníku Čest a sláva Sovětské armádě. Zvolení 25. února pro happening bylo symbolické. Tehdy komunisté slavili Vítězný únor. Datum je blízko i výročí invaze Rusů na Ukrajinu loni o den dříve. „Jde nám o to, abychom upozornili město, že je tu zájem pomník odstranit. Že těch lidí je dostatek,“ vysvětlil jeden z členů iniciativy Tomáš Khoder.

Na šest desítek lidí se na místě podepsalo na petici za odstranění. Na té elektronické je už 178 podpisů. K odstranění došlo dnes jen symbolicky, lidé pomyslnou sochu v krabici s nápisem „křehké“ odváželi do Moskvy jejímu současnému vládci Putinovi.

Město přelepilo historickou ceduli k vojákovi v Jiráskových sadech. Foto Deník/Jaroslav Balvín
Žádný rudoarmějec, ale okupant. Petice brojí za odstranění sochy vojáka v parku

Na místě byla řada policistů, konflikty ale nakonec byly jen slovní. Tichým protestem, kdy ještě před začátkem happeningu položili k soše svíčky a kytici, tak se rozhodli vyjádřit nesouhlas s iniciativou její odpůrci. Část z nich je spojená s místní SPD nebo KSČM. „Přišli jsme hromadně vyjádřit nesouhlas s odstraněním této sochy,“ řekl za některé odpůrce Václav Dycka s tím, že v jejich očích symbolizuje i 140 tisíc sovětských vojáků, kteří zahynuli v tuhých bojích s nacisty na území Československa. „Tito vojáci nenesou žádnou odpovědnost za politická rozhodnutí v pozdějších letech,“ je přesvědčen Dycka.

O postoj radnice Deník požádal starostu za ANO Radka Löwyho. „Je to názor určité části občanů. Stejně jako další jejich část chce sundat ukrajinskou vlajku z radnice. Další část nesouhlasí s tím, aby se vyvěšovala 10. března vlajka Tibetu,“ komentoval starosta.

Úpravy sochy ani jejího okolí město neplánuje

Zásadní spor je o to, jestli měla socha z roku 1975 připomínat rudoarmějce, nebo spíš okupanta. K tehdejší architektonické soutěži existuje poměrně bohatý archivní materiál. Z toho lze vyčíst, že socha byla postavena jako připomínka 30. výročí osvobození tehdejší Československé republiky a také jako připomínka československo-sovětského přátelství. Podle místostarosty za ANO Jiřího Adámka tehdejší pisatelé nerozlišovali mezi Sovětskou a Rudou armádou. „Jako historik nemám rád odstraňování pomníků. Protože když odstraníme stopy minulosti, tak se o nich těžko můžeme bavit. Jen tu minulost zakrýváme,“ řekl místostarosta, který je povoláním archivář.

V Litoměřicích se v pátek 24. února slavnostně otevřelo nové přístaviště pro velké a malé lodě.
Přistaviště v Litoměřicích je hotové. Molo pro malé lodi ustojí velkou vodu

U sochy je stále napsáno, že dílo prochází odborným posouzením. „Představa radnice je taková, že by se u pomníku instalovaly dva menší panely,“ nastínila Michaela Rozsypalová z městského úřadu s tím, že první panel by obsahoval informativní text s dobovými fotografiemi o pomnících, které na tomto místě stávaly v posledních více než sto letech.

„Text na druhém panelu by popisoval skutečnost, jak bývají pomníky nahrazovány jinými pomníky a jak obecně pomníky či sochy slouží k propagaci různých autoritativních režimů,“ doplnila Rozsypalová. Jiné úpravy sochy ani jejího okolí město v tuto chvíli neplánuje.