Po několika minutách na místo hlídané kamerou a situované u několika škol a jídelen dorazili litoměřičtí strážníci. Ti muže ztotožnili a pokoušeli se jim zabránit v pokračování činnosti. Záhy také přišel muž s čepicí s logem CCCP, tedy v azbuce SSSR, zkratky dřívějšího Sovětského svazu. Muž čerstvě přilepený plakát z podstavce strhnul a s aktivisty se pustil do slovních útoků. Fyzické potyčce, která visela ve vzduchu, zabránili strážníci.

Pondělní manifest v Jiráskových sadech v Litoměřicích viděly desítky lidí, kteří šli kolem druhé hodiny odpoledne kolem sochy vojáka. Především šlo o školní mládež. Poté, co muž se sovětskou čepicí plakát roztrhal, nalepili aktivisté za stálé přítomnosti strážníků na podstavec alespoň jeho zbytek s názvem Vrbětice. Do výbuchů v tamních muničních skladech byly podle dřívějších informací zapojeny ruské tajné služby.

Socha vojáka vztyčená v Litoměřicích v 70. letech je již řadu měsíců ve městě objektem sváru. Lidé spojení se zmíněnou iniciatovou usilují o její odstranění s argumentem, že ve společnosti sloužila k utužení normalizační moci Sovětského svazu po roce 1968. V čemž jim oponují jiní Litoměřičané s tím, že šlo o poctu Rudoarmějcům za osvobození Československa. Radnice sochu odstranit neplánuje.

Socha rudoarmějce v Litoměřickém parku budí stále emoce, v sobotu 25. února tam proběhlo petiční setkání.
Před spornou sochou vojáka sbírali podpisy za odstranění. Město to ale neplánuje

Aktivisté se Deníku představili jako Ján Hobrla a Tomáš Kábrt. „Pojali jsme to jako pietní vzpomínku na oběti ruského režimu ve Vrběticích. Dnes je výročí. Zemřeli dva lidé, tisíce lidí musely být evakuovány,“ uvedli muži s tím, že chtějí ukázat, že Rusko, které se hlásí ke své sovětské minulosti, se zároveň hlásí i k okupaci naší země, jejímž výrazem je podle aktivistů i pomník v Jiráskových sadech. A dále že Rusko dál páchá na našem území teroristické činy.

Čas, kdy děti a mládež odcházely ze škol domů anebo na oběd, zvolili autoři manifestu schválně. „Myslíme si, že je pro ně důležité, že ne všem dospělým je jedno, co mají před školami za ohavnost,“ vysvětlili aktivisté.