Rok 2019 se v Litoměřicích ponese v duchu oslav 800 let města. Na obyvatele čekají kulturní akce, setkání s rodáky i upomínkové předměty.

Oslavy budou probíhat po celý rok, zapojí se do nich i místní podnikatelé. Ti během roku nabídnou své produkty v podobě speciálů vydaných k oslavám. Jednat se bude například o pivní sety, čokolády i vína. Probíhat budou setkání s litoměřickými rodáky, videomapping a v plánu je i pokus o zapsání do České knihy rekordů s největším společným přípitkem.

Už v prosinci minulého roku vydalo město sadu upomínkových předmětů k výročí, například hrnky, trička, kalendáře nebo látkové tašky. „O nabízené produkty je velký zájem, před Vánoci se hodně prodávaly hrnky a trička. Nabídku však stále rozšiřujeme. Posledními novinkami jsou multifunkční šátky a sada Osm století příběhů s pamětní mincí,“ říká Hana Mildová z informačního centra v Litoměřicích.

close Grafický vizuál oslav 800 let Litoměřic info Zdroj: reprofoto zoom_in Do projektu Osm století příběhů se zapojí litoměřické základní školy včetně víceletého gymnázia. Každá ze škol si už v prosinci vylosovala století, kterému se bude věnovat. „Během týden trvajících slavností, kterými celoroční oslavy vyvrcholí, se každé odpoledne na pódiu představí dvě školy se svým programem. Podmínkou je, že se vystoupení musí vztahovat k Litoměřicím a přidělenému století,“ popisuje vedoucí odboru školství litoměřické radnice a členka organizačního týmu Andrea Křížová.

Z historických událostí půjde například o založení města Přemyslem Otakarem I., působení italských architektů, výstavba domu U Kalicha nebo neúspěšné obléhání Litoměřic Janem Žižkou. Právě husitské období si vylosovala Masarykova základní škola.

„Jedná se o významné historické období nejen v dějinách města, ale celého státu. Prezentaci už plánujeme a vymýšlíme jednotlivé body tak, aby byla co nejlepší,“ přibližuje zástupce ředitele školy Petr Hošek.

Oslavy zakončí vinobraní

Oslavy zakončí tradiční litoměřické vinobraní v září letošního roku. „Hlavní část oslav je v plánu na týden před zářijovým vinobraním. Po celý týden bude na náměstí velké pódium, kde se budou střídat pěvecké sbory, muzikanti,“ prozrazuje mluvčí města Eva Břeňová.

Od pondělí do čtvrtka pódium na Mírovém náměstí ovládnou kulturní vystoupení. Představí se školy, místní umělci, hudebníci a další účinkující. „Oslavy zahájíme v sobotu 14. září velkolepým průvodem Litoměřičanů a velkým koncertem litoměřických pěveckých sborů. Těšit se můžeme na dnes velmi populární videomapping. Videoprojekce na budově muzea představí všech osm století Litoměřic,“ přibližuje připravovaný program Iveta Holubová z litoměřické radnice.

V neděli do Litoměřic zamíří zástupci partnerských měst z Míšně, Fuldy a Armentières, kteří s sebou přivezou i typické výrobky ze svých regionů. Návštěvníci tak získají možnost zakoupit si například pravý míšeňský porcelán, vidět tradiční řemesla či ochutnat tamní pivo a víno.

Litoměřice mají bohatou historii. Zlomem pro ně bylo založení kapituly s kostelem sv. Štěpána knížetem Spytihněvem II. v roce 1057. V následujících letech začal rozkvět Litoměřic. Městem se staly v roce 1219.