„Územní řízení máme za sebou, o stavební povolení jsme zažádali," řekl k současné situaci místostarosta Litoměřic Václav Červín (nestr.), který město současně zastupuje ve společnosti Zahrada Čech, napůl vlastněné městem a napůl soukromou firmou Expo CZ.

Kde peníze na plánovanou stavbu Litoměřice jako jediný majitel areálu získají, však není dosud jasné. „Ještě nevíme, zda požádáme u Regionálního operačního programu, České unie sportu nebo u Ministerstva školství. Uvidíme, jaký dotační titul bude nejvhodnější," uvedl Červín.

Z dotace chce město pokrýt minimálně 75 procent všech nákladů. Zbytek uhradí samo. Podle předběžného rozpočtu má výstavba nové haly stát zhruba 40 milionů korun.

„Přidělení dotace přitom bude podmínkou výběrového řízení na zhotovitele stavby, které nyní musíme vypsat," doplnil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS).

Víceúčelová hala má stát na místě dosluhujících plechových pavilónů B a C po pravé straně od vstupu na výstaviště. Také jejich demolici město odkládá. „Jde o pavilony sice vyžilé, ale jsou nově natřené a mohou ještě sloužit. Nebudeme je bourat dřív, než budeme mít jasno, že jsme s žádostí o dotaci byli úspěšní," vysvětlil místostarosta Václav Červín.

Od zahájení prací by pak nová hala podle jeho slov mohla stát do roka. Sloužit přitom nebude jen vystavovatelům, ale i sportovcům. „Základem haly bude otevřený prostor o rozměrech 35 na 60 metrů. Bude v něm tak dostatek místa na všechny sálové sporty jako tenis, basketbal nebo házenou," sdělil jednatel společnosti Zahrada Čech Petr Skřivánek s tím, že parametry hřišť budou takové, aby odpovídaly i požadavkům na pořádání soutěží na národní úrovni.

Projekt víceúčelové haly navíc počítá například s mobilním hledištěm, které pojme až pět stovek diváků.

Na pokraji životnosti jsou však podle Červína i další budovy na výstavišti. S průběžnými opravami proto město už začalo. „Ročně do oprav investujeme zhruba 3, 3 milionu korun. Výstaviště nás jako město reprezentuje. Jeho stav je přitom skutečně špatný," přiznal místostarosta Litoměřic Karel Krejza (ODS).

Letos nechalo vedení města například opravit jeviště a vyměnit dřevěné stánky kolem Estrády. Do budoucna plánuje upravit asfaltové cesty tak, aby je lidé mohli využívat i pro in-line bruslení či jízdu na kole. „Areál je pro veřejnost od jara běžně přístupný. Funguje tu nové dětské hřiště. Rádi bychom, aby výstaviště mimo veletrhy sloužilo lidem podobně jako třeba Střelecký ostrov," dodal Červín.

Podle plánu

Víceúčelový pavilón o rozměrech 35 na 60 metrů má tvořitpevná konstrukce opláštěná barevným makrolonem(polykarbonát). Součástí haly bude posuvné nebo zcelamobilní hlediště pro 300 až 500 diváků. Kromě výstav bude hala hostit také sportovní utkání. To umožnímoderní povrchpro víceúčelové zatížení.