Na místě bývalé benzinky u Daliborovy ulice v Litoměřicích se do země nejméně několik let nekopne. Aspoň ne kvůli stavbě parkovacího domu. Na čtvrtečním jednání zastupitelů 25. dubna oznámil místostarosta Petr Panaš (Naše Litoměřice), že litoměřický projekt nedostal zelenou k cestě za poskytnutím dotace.

Radní chtěli získat z IROP přes 80 milionů. To by značně pomohlo s investicí, odhadovanou na 180 milionů. Z plánovaných 214 míst včetně těch pro obyvatele sídliště tedy zatím nevznikne žádné. Město se totiž do stavby samo na sebe nepustí.

Projekt, za nímž stojí spoustu práce, tím ale úplně k ledu nejde. Bude se čekat na jiný vhodný dotační titul. Ten by nejspíš mohl přijít, pokud Litoměřicemi povede vysokorychlostní trať a bude tu mít zastávku.

Vinař Pavel Hrabkovský mladší ukazuje jak dopadl vinohrad po mrazivé noci. Ani hořící balíky slámy nezachránily celou úrodu.
Mrazy? Na vinicích zakuřovali, v sadech topili. Přesto nevypadá úroda růžově

Kámen úrazu byl v tom, že plánovaný parkovací dům nemá v dochozí vzdálenosti vysokokapacitní dopravní stanoviště, kam by lidé pokračovali po odložení svých aut, respektive si za jejich volant odtamtud chodili zase sednout. Město se snažilo argumentovat, že to z Růžovky není daleko k dolnímu vlakovému a vedlejšímu autobusovému nádraží. Hodnotitelé ale vzali v úvahu pouze nejbližší autobusovou zastávku MAD a DÚK na Daliborově ulici, kterou využívá kolem 80 lidí denně.

Radnice plánovala opatření, která by dala parkovacímu domu větší smysl včetně zpoplatnění parkování v lokalitě, posílení MAD k nemocnici či nové informační prvky. Komisi ale vadilo, že by to přišlo až po obdržení dotace. „Hodnotitel považuje budoucí opatření vedoucí k naplnění kapacity parkovacího domu a posílení přestupní vazby za umělé vytváření poptávky, kterou nelze akceptovat,“ stojí v informaci o vyřazení žádosti o podporu, kterou má redakce k dispozici.

Doktorka Sandra Sklenářová v ambulanci psychiatrie pracuje s dětskými klienty i s pomocí terapeutického pískoviště
Nejen prášky. S dětským trápením i závislostmi pomáhá i písek a kamínky z Milady

Město nepochodilo ani s tím, že by objekt hromadného parkování nesloužil jen rezidentům ze sídliště Kocanda, ale i potřebám lidí z širšího okolí této lokality a také lidem, kteří do města dojíždějí. „Tuto skutečnost při stanovení kapacity parkovacího domu nelze zohlednit, neboť řešení problematiky parkování na území města není předmětem podpory IROP,“ konstatovali hodnotitelé.

Radní na jednání nicméně ujistili, že i přes aktuální neúspěch v dotační politice město neposílá projekt úplně k ledu. „Odvedlo se na tom spoustu práce. Vnímáme neutěšenou situaci, parkovací dům by celé lokalitě hodně ulevil,“ řekl Panaš s tím, že ale musí být vidina dotace. „Budeme nadále hledat nějakou vhodnou dotační podporu, je to investičně drahá akce, do které se město nemá v současnosti ambici pouštět samo,“ dodal místostarosta.

Běh pro hospic, Litoměřice 2023.
Běh pro hospic v Litoměřicích letos zaštítí prezident Pavel. Natočil video

Podle opozičního zastupitele Filipa Hrbka (ODS) je dotace reálná v souvislosti se záměrem vysokorychlostní trati (VRT) z Prahy do Drážďan, která má procházet regionem. „Rýsuje se možnost, že by náklady na výstavbu přidružené dopravní infrastruktury mohly být součástí kompenzačních opatření,“ nastínil zastupitel. Podobné objekty hromadného parkování, jako měl být ten na Růžovce, by byly podle místních politiků zároveň potřeba i v jiných lokalitách Litoměřic.

Mohlo by vás zajímat: Větrný park ve Mšeném-lázních? Záměr dělí obec, ve hře je i referendum

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín