Nové detašované pracoviště matriky funguje od včerejška v litoměřické nemocnici. Její služby využijí zejména maminky novorozenců, které tam svým dětem mohou vyřídit rodné listy. Rodičům tak odpadne starost zařizovat je na městském úřadě. Matrikářka bude úřadovat v prostoru stávajícího pracoviště Czech POINT poblíž nemocniční recepce každý den od 12 do 13 hodin. První dva rodné listy vydala matrikářka Jana Hříbalová dvěma maminkám, jimž se děti narodily v litoměřické porodnici na Nový rok.

„Jedná se o první dvě letošní miminka narozená v roce 2020 v litoměřické porodnici. Jako první se narodil chlapeček, druhá holčička,“ poznamenala Hříbalová, která rodné listy předala maminkám přímo na pokojích novorozeneckého oddělení.

Společně s ní přišel oběma maminkám pogratulovat také předseda představenstva nemocnice Radek Lončák.

Porodnice. Ilustrační foto.
První miminko v kraji se narodilo mostecké mamince v Kadani. Je jím Vilém

„Jsme za tuto službu rádi. Ani na okamžik jsme nezaváhali, že bychom ji tady nechtěli,“ kvitoval Lončák pracoviště matriky. Mamince Monice Kratochvílové, která syna Olivera Rösslera přivedla na svět ve středu 1. ledna v 9.36 hodin, přinesl květinu a poukaz v hodnotě čtyř tisíc korun na nákup zboží v nemocniční prodejně zdravotnických potřeb. „Vůbec mě nenapadlo, že by se syn narodil na Nový rok. Měla jsem termín až 14. ledna,“ prozradila Monika Kratochvílová z Lovosic s tím, že na malého Olivera čeká doma 4,5letý bratr.

Druhý miminkem byla Adélka Dvořáková, která se narodila 1. ledna v 16.33 hodin. Pro její maminku Veroniku Kováčovou z Litoměřic byl termín porodu překvapením. Adélka se totiž narodila o měsíc dříve. „Tento víkend jsme teprve měli v plánu připravit Adélce pokojíček a postýlku. Teď to bude trošku náročné vše honem stihnout, než si ji odvezu domů,“ vyprávěla Kováčová. Ta, stejně jako maminka prvního miminka, už mateřské zkušenosti má. Doma se totiž na Adélu už těší dvouletá sestřička.

Obě maminky si rychlé a pohodlné vyřízení rodných listů přímo v nemocnici pochvalovaly.

Viktorie Caithamlová se narodila Andree Soukupové a Janu Caithamlovi z Bílého Újezdu  24. prosince v 9.53 hodin v Litoměřicích (52 cm a 3,81 kg).
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Litoměřicku a Podřipsku

„Na detašované pracoviště Czech POINTu máme pozitivní zpětné vazby. Věříme, že i maminky přivítají službu matrikářky, díky níž jim odpadne cesta na městský úřad. Zároveň s miminkem si domů odnesou i rodný list dítěte,“ řekl tajemník městského úřadu Milan Čigáš.

V litoměřické porodnici se v minulém roce narodilo dohromady 606 dětí, z toho 285 holčiček a 321 chlapečků. Ve srovnání s rokem 2018 je to o 21 dětí více. Nejčastějšími jmény děvčátek byla Ema, Eliška a Adéla, u chlapců pak Matyáš, Jakub a Tomáš.

První letošní miminko přivítali také v Podřipské nemocnici v Roudnici. Na Nový rok se tam v 17.23 hodin narodila Eliška Žáková.

Námraza v Litoměřicích, 2. ledna 2020
OBRAZEM: Ledové trny námrazy pokryly centrum Litoměřic