Docela dlouho bylo ticho kolem plánů na dvě nové bytovky na Miřejovické stráni. V souladu s územním plánem je tu dříve chtěli vybudovat dva různí developeři spojení s Litoměřicemi. Nedávno se ale objevil inzerát, ve kterém se jeden z těchto potenciálních investorů zbavuje rozsáhlého pozemku i se studií. Výstavbu to zjevně odsouvá ještě do vzdálenějšího časového horizontu, než bylo možné čekat doteď. Přesto to v lidech, kteří byli v dosud málo zastavěné oblasti dlouhá léta zvyklí na klid, znovuoživilo letité obavy.

Jak má projekt vypadat?

V celém zamýšleném objektu se bude dle projektové dokumentace nacházet 66 bytových jednotek, a to v dispozicích od 1+kk až do 4+kk. Bytové jednotky budou mít obyvatelnou plochu od 39 m2 až po úctyhodných 109 m2. Rohový objekt bloku by měl mít až 4 nadzemní podlaží a v podzemních prostorách bytového domu má vzniknout místo pro parkování osobních vozidel, technické či skladovací prostory. Zahrada ve vnitrobloku by měla podle projektu sloužit všem obyvatelům domu pro volnočasové a rekreační využití. V prvním nadzemním podlaží mají být také komerční prostory.
Zdroj: Dobrá realitka

Až čtyřpodlažní komplex má na 4,5 tisíci metrech čtverečních nabídnout 66 bytů. „Naším cílem není tu stavbu znemožnit nebo ji zastavit, ale udělat nějaký kompromis. Ať to nedělají jako monolit, ale třeba jako několik domů s průhledem a zelení,“ shrnuje výhrady k projektu Jakub Kolařík, bydlící v sousedství plánované bytovky. Vysoká budova mimo jiné zastíní baráčníkům panely s FVE, pokud si je vybudovali, nebo to plánovali. Místní se obávají také zatížení okolí bytovky parkujícími auty.

Postavit tady bytovky nicméně úřad dovoluje. „Ti lidé kupovali pozemky, když už tam byl tento územní plán,“ podotýká investiční technik z odboru územního rozvoje Ladislav Pošík. S plány budoucí výstavby je musel seznámit stavební úřad, když na něj přišli se svým projektem. Investor, který se nyní pozemku zbavuje, ho vlastnil ještě před domkáři. Kdyby se dodatečně měnil územní plán kvůli nynějším požadavkům lidí odsud, hrozila by městu žaloba za zmaření investice.

Budova bývalé LDN, pohled z Jungmannovy ulice.
Rekonstrukce roudnické LDN pro seniory má zpoždění, sousedé s ní mají problém

Zastupitelstvo nicméně po inciciativě místostarosty Petra Panaše (Naše Litoměřice) přijalo usnesení, že město bude budoucí stavitele seznamovat s požadavky baráčníků.

V zájmu současného politického vedení je nechat deveopery za dodržení podmínek v územním plánu stavět. „Budu rád, když se zde zvýší počet bytů a obyvatel a město se bude rozvíjet,“ říká místostarosta Jiří Adámek (ANO). Podobně hovoří starosta Radek Löwy ze stejného hnutí. „Město má cirka 22,5 tisíce obyvatel s trvalým bydlištěm. Když klesneme pod 20 tisíc, sníží to výrazně daňové příjmy,“ varuje starosta.

Mohlo by vás zajímat: Betlémské světlo dorazilo do Litoměřic, skauti ho nabídnou lidem v katedrále

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín