Ze strání se k Horní Bukovině schází z několika směrů skupiny policistů, které měly za úkol ověřit výskyt nahlášené velké kočkovité šelmy. „Ani terénní průzkum, ani místní šetření mezi obyvateli, které právě proběhlo, nepotvrdilo další pozorování,“ řekl ve čtvrtek 11. května Deníku policista velící zásahu.
„Včerejšího dne jsme přijali oznámení o údajném výskytu kočkovité šelmy na Litoměřicku v oblasti Horní Bukovina. Ihned jsme provedli patřičná opatření, byly vyrozuměny obecní samosprávy v okolí, vyžádána spolupráce s dalšími okresy a zjišťovány chovatelské stanice, kde nebyl zjištěn útěk žádné šelmy. Na základě tohoto oznámení bylo včera i dnes provedeno rozsáhlé šetření v místě údajného výskytu a širším okolí. Policisté v uvedené oblasti zatím nezjistili žádné stopy, které by potvrdily pohyb větší kočkovité šelmy,“ potvrdila policejní mluvčí Pavla Kofrová.
Policisté ale dál pátrají. „Z fotky, která vyšla v novinách a kterou má policie k dispozici se toho moc poznat nedá. Ale zanedbat se nesmí nic,“ potvrdil jeden z policistů, který se účastnil zásahu.
Poprvé měla být šelma viděna v úterý 9. května, následně pak i ve středu 10. května. Výskyt zvířete u Levína na Litoměřicku nahlásila žena, která řekla, že ji spatřila pobíhající v přírodě, na louce, měla ale také přeběhnout přes cestu. Záměnu se psem nebo běžnou kočkou domácí považuje za nesmysl. Odborníci už se podle fotografie vyjádřili, že by se mohlo jednat o levharta.
Místní, se kterými Deník mluvil, a kteří chovají drobné zvířectvo, ale zatím žádné známky výskytu kočkovité šelmy nezaznamenali. „Vyloučit, že by tu pobíhalo nějaké exotické zvíře samozřejmě nelze, lidi dnes chovají kde co. Ale nám se tady nic neztratilo, nic nenasvědčuje tomu, že by se dělo něco nezvyklého,“ říká obyvatelka Horní Bukoviny Jana Prudká. Její slova potvrzuje Karel Jenčík, který v Horní Bukovině tráví důchod. "Právě jsem se vrátil z lesa, ale nenarazil jsem na nic nezvyklého,“ řekl Jenčík.
Levhart skvrnitý
Vyfotografované zvíře by podle některých odborníků mohlo být melanickou (černou) formou levharta skvrnitého nesprávně nazývanou pardál či leopard. Velké černé skvrny na kůži zvané rozety mají na těle žlutě zbarvený střed, na hlavě bývají celé černé. Jedná se o velmi přizpůsobivou šelmu, která se vyskytuje jak v tropických pralesích, tak buších a na okraji obcí, které se nacházejí nedaleko přirozeného rozšíření. Je schopen zaútočit na širokou plejádu zvířat, od hlodavců po divoká prasata. Zvládne i antilopy či mládě žirafy. V našich podmínkách by v úvahu přicházely jak srnci, divočáci či volně žijící ptactvo, tak téměř všechna domácí zvířata.